مروری بر آثار فرانچشيک استاروويسکی

سمانه قدکساز خسروشاهیسمانه قدکساز خسروشاهی

سمانه قدکساز خسروشاهی، طراح گرافیک

● یادداشتی درباره فرانچشيک استاروويسکی طراح گرافیک، تصویرساز و طراح صحنه

فرانچشيک استاروویسکی متولد ۱۹۳۰ در لهستان است.

فرانچشيک در سال ۱۹۵۵ از دانشگاه هنرهای زيبای کراکو فارغ التحصيل شد، تخصص او در زمينه طراحی پوستر، نقاشی، طراحی صحنه، و تصوير سازی کتاب بود. همچنین او عضو انجمن (AGI) و استاد دانشگاه نيويورک نیز بود. استاروویسکی در تصويرسازی و انتقال احساس توانایی فوق‌العاده‌ای داشت و مهارتش در خلق فضاهای جادویی و سورئالیستی بود. او شيفته طراحی آناتومی، استخوان‌های بدن انسان و حيوانات و موجودات تخیلی بود. بسياری از آثار او نشانه تحقيقات در ديوانگی انسان دارد و ديگر  آثارش بيانی واقعی از وقايع سياسی دوران وی و کشورش را در بر می‌گیرد.

فرانچشیک استاروویسکی در طول دوران فعالیت هنری خود سه جایزه مهم را دریافت نموده بود:

  1. جايزه پوستر فيلم در جشنواره فيلم کن، فرانسه – ۱۹۷۴
  2. لوح طلا در مسابقه بين‌المللی پوستر فيلم شيکاگو، امريکا – ۱۹۷۴
  3. جايزه دوم بينال بين‌المللی پوستر ورشو، لهستان – ۱۹۷۸

 

samane-ghadaksaz-1

هنر او ترکیبی از دنبای واقعی با خلاقیت و تخیل شایع که با چیزهای عجیب و غریب اشباع شده، اجین است. او برای ساختن یک فضای فوق‌العاده از ترکیب متفاوت نقوش نامربوط برای رسیدن به معانی عجیب و غریب و استعاری استفاده می‌کرده است. وی در ترکیب‌بندی اشکال، مبنی بر لذت‌های جسمی با پیام ذهنی و اثرات غیرمنتظره و تکان‌دهنده سورئالیست بسیار ماهر بوده است.

از نخستین موارد برجسته هنر استاروویسکی می‌توان به شیفتگی اجتناب‌ناپذیر گذشت زمان و ترکیب سورئالیستی موارد نا‌مربوط اشاره کرد. لوازم جانبی و اشیاء مورد علاقه استاروویسکی شامل بدن زن، استخوان، جمجه، سر پرندگان، مارها، چشم و سِحر و جادو بوده است که او آنهارا به اشکال فوق‌العاده استثنایی تبدیل می‌کرد.

 

در نقاشی‌های او یک شیفتگی بر مبنای لذت‌های جسمانی را به نمایش می‌گذارد و بازتابی از زنی به نام “رابنشن” در گذشته و مرگ را نشان می‌داد. هنر او نفیس و زینتی است و از استعاره‌های خاص و منحصر به فرد خودش استفاده می‌کرده که از عقایدش به باروک نشات می‌گرفته است.

از مشخصه‌های پوسترهای استاروویسکی، خطوط و سایه‌زدن‌های دقیق، متن و نوشته در نقاشی‌ها و پوستر‌ها می‌توان اشاره کرد. او علاقه شدیدی به خوشنویسی داشته و همچنین علاقه‌مند به فضای فانتزی وهم آلود و خیال انگیز نیز بوده است. وی همواره معتقد بوده است با هنر و رفتارش در بین مردم شوک ایجاد کند ،بی شک سالوادور دالی در این مسیر الگوی او بوده است.

استاروویسکی که یکی از استادان برجسته نقاشی بوده راجع به خودش می‌گوید:

“اگر زمانی من رو به یاد آوردید ،طراحی کردن زبان من است،و این بهترین راه برای بیان افکار من بوده است.”

فرانچشیک استاروویسکی در تاریخ ۲۳ فوریه سال ۲۰۰۹ در ورشوی لهستان درگذشت.

منابع:

http://www.polishposter.com/html/starowieyski.html

/http://graphiciran.net/poland-poster-graphic

http:// culture.pl/en/artist/franciszek-starowieyski

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *