مسئولان برج عاج نشین: حامیان مرز!

● نادیا فخیم، طراح گرافیک
● یادداشت انتقادی به برخورد ناصحیح مسئولین حاضر در افتتاح نمایشگاه پوستر با موضوع «جهانی بدون مرز»

«جهانی بدون مرز» عنوان نمایشگاهی است مشتمل بر آثار ۴۰ هنرمند از نقاط مختلف جهان. و تبریز می‌خواهد به خود ببالد که در سال جاری بعد از نمایشگاه پوستر جهانی «ما همه مهاجریم» دگربار میزبان یک رویداد فرهنگی در عطف توجه به یک بحران جهانی است اما اگر مسئولان، مجالِ بالیدن دهند!
کاش کمی بیاندیشم که هدف از برگزاری چنین نمایشگاه‌ها چیست و چه گروهی را مخاطب قرار داده است؟! بی‌گمان مهم‌ترین کارکرد پوستر «آگاهی همگانی» است! و روسای سازمان‌ها، مدیران، مدیرعاملان، خبرنگاران، حتی مجریان و خلاصه تمامی مدعیان میزبانی را بر برج عاج نمی‌نشاند و از دایره بیرون نمی‌گذارد!
بی‌گمان برگزاری دو رویداد با محوریت مهاجرت، و عطف توجه به مرزها، آن هم در طول یک سال، می‌بایست تلنگری باشد بر اذهان ما! و اینجا من و تویی دیگر مراد نیست مسئول محترم! اگر من به عنوان هنرمند باید بحران و مصائب آن را بی‌اندیشم و تصویر کنم. این تویی که می‌بایست تدبیر کنی.
می‌دانی که مهاجرت بحرانی است که اتفاقا مرز نمی‌شناسد. سیل مهاجرت رو به فزون است و نه تنها عده‌ای را به کام مرگ می‌کشد، بلکه آنها را که جان از مرگ می‌ستانند، از یک سو متحمل بسیار مشکلات روانی و فرهنگی می‌کند و از سوی دیگر خود زاینده بحران می‌شوند.
مسئول محترم به حتم آگاهی که این مهاجرت‌ها درون مرزهای یک کشور را نیز شامل می‌شود، از روستا به شهر، از شهر کوچک به کلان شهر و از کلان شهرها به پایتخت! لذا موجب نشو که هنرمند بومی زادگاهش را وداع گوید و برگزاری نمایشگاه در پایتخت را حتی به کلان شهر فرهنگی تبریز ترجیح دهد. آنهم در آستانه‌ی ورود به تبریز ۲۰۱۸!

وقت است که حصار از تقابل‌های ساختگی برچینی. و دریابی که کشیدن مرزها صرفا یک تمهید برای درک خود و دیگر چیزهاست. و هیچ سوی این مرز را بر دیگری برتری و سروری نیست! عام/خاص، والا/ فرودست، داخلی/خارجی، مدیران/ هنرمندان و بسیاری تقابل‌ها که می‌بایست به ساختگی بودن آنها آگاه بود! پس نگاهِ از بالا به پایین خود برگیر و هنرمند را پله‌ای زیر دست برای ارتقا و کاغذ بازی و پر کردن رزومه‌ات در نظر نیاور! بیا به جای کشیدن و بازتولید مرز، همراه شو و تدبیر کن برای جهانی بدون مرز!

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *