چگونه به عنوان یک طراح فریلنس موفق شویم

سارا شمسیسارا شمسی

نمی‌توانیم این واقعیت را نپذیریم که فریلنس کار کردن آرزوی اغلب ما نیست. به توانایی‌های خودمان اعتماد داریم، از ثابت قدم بودن‌مان هم مطمئنیم اما چرا گاهی نتیجه نمی‌گیریم؟ چه چیزی در مورد فریلنس بودن است که این‌قدر سهل و ممتنع به نظر می‌رسد؟! هر چیزی که برای شروع کار نیاز داشتیم در اختیارمان است اما چرا وقتی دست به کار می‌شویم دیگر چندان آسان به نظر نمی‌رسد!

بیایید نگاهی بیندازیم به مصاحبه‌ی نشریه‌ی «دیزاین ویک» با چند فریلنسر موفق و گردآوری توصیه‌های خلاقانه‌شان برای پیشرفت در این حرفه.

به عنوان بخشی از تمرکز ویژه بر طراحان فریلنسر، پندهایی از چهره‌های شاخص این صنعت چون «امیلی فورگات» و «بن تالون» را در مورد نحوه‌ی موفقیت به عنوان یک دیزاینر فریلنس با شما به اشتراک می‌گذاریم.

بن تالون Ben Tallon

 

همیشه در وهله ‌ی اول آن دلایلی را گرامی بدارید که باعث شدند شما به سمت حرفه‌ی خلاقانه کشیده شوید. همه‌ی ما مجبوریم تعادلی میان پرداخت صورت حساب‌ها و دنبال کردن پرشورانه‌ی مسیرمان برقرار کنیم. به یاد داشته باشید، برند و پورتفولیوی شما باید به عنوان بیانیه‌ای از قصد و نیت شما باشد، چرا که ویترینی از مجموعه‌ی کارهایی است که شما می‌توانید انجام دهید برای حفظ قدم‌هایتان روی مسیری که برای شما درست است.

بن ۳۴ ساله، مشارکت کننده‌ی منظم دیزاین ویک است و رکن اصلی وضعیت ذهنی بن در مورد فریلنس کار کردن هردو توصیه‌ی عملی و عمومی را برای طراحان فریلنس ارایه می‌دهد. او به مدت نه سال تصویرساز فریلنس بوده، و برای مشتریانی چون گاردین و یونیسف کار کرده است.

امیلی فورگات Emily Forgot

 

توصیه‌ی من به طراحان فریلنس این است که از بازه‌های زمانی آرام نهایت استفاده را ببرند و چیزهای جدید کشف کنند تا پروژهای شخصی خودشان را توسعه دهند. بسیار مهم است که بدون هیچ مشتری و دِدلاینی احساس پربار بودن و خلاق بودن داشته باشیم. این نکته به بخش بزرگی از تجربیات خلاقانه‌ی من بدل گشته است.

امیلی، سی‌وپنج ساله، بعد از تحصیل هنر گرافیک در دانشگاه جان مور لیورپول به مدت ۱۲ سال است که به عنوان طراح و تصویرساز فریلنس کار می‌کند. مشتریان او طیف وسیعی از گالری‌ها و موزه‌ها از جمله Welcome Collection and Somerset House

تا برند فروشگاه‌‌های زنجیره‌ای  Selfridges and Harrodsرا تشکیل می‌دهند.

اَلن لانگ Alan Long

 

به عنوان یک فریلنسر، شما باید دو تا کلاه به سرتان کنید_ یکی به عنوان مدیر کسب‌وکار و دیگری به عنوان فرد خلاق_ و آن‌ها همیشه به هم نمی‌آیند. البته شما قصد دارید پورتفولیتان را بسازید و کارهای خارق‌العاده انجام دهید، اما در نهایت شما به مشتریانی که به شما پول پرداخت کنند نیاز دارید تا ازعهده‌ی هزینه‌ها بربیایید. در مورد کارهایی که پول کمی دارند اما وعده‌ی کارهای بیشتر در آینده را می‌دهند، محتاط باشید، مهم نیست که چقدر این وعده‌ها صادقانه به نظر می‌رسند. هنگامی که یک مبلغ به توافق برسد، بعدا بسیار دشوار خواهد بود که از آن رقم پایه بالاتر بروید. قرار نیست برای هر دقیقه‎ای که صرف یک پروژه می‌کنید به شما پرداخت کنند، اما مشتری باید به اندازه‌ی کافی قدر کارتان را بداند تا به‌طور عادلانه حق‌الزحمه‌ی شما را بدهد.

توصیه‌ی خلاقانه‌ی من این است که پیش‌فرض‌ها را هم در طول پروسه‌ی طراحی خود و هم به هنگام به بحث گذاشته شدن بریف مشتری مورد سوال قرار دهید. ممکن است غریزه‌ی اصلی شما بگوید که کاربران یک محصول را خریداری نمی‌کنند زیرا لینک وب‌سایت در طراحی به اندازه کافی بزرگ نیست. اما شاید این محل قرارگیری لینک باشد که آن را ازکار افتاده می‌سازد، یا تصویری که در پس‌زمینه به کار برده شده تکان‌دهنده نیست، یا برچسب‌های مربوط به برند روی آن ظاهر نگشته‌اند. به عنوان یک فریلنسر، کلید ایجاد روابط موثر با مشتری، اِعمال تفکر خلاق نسبت به مسایل است، تا علاوه بر مهارت‌های پیکسلی‌تان، تخصص‌تان را به آن‌ها اعطا کنید .

الن، سی‌وشش ساله، پانزده سال است که به عنوان طراح فریلنسر کار می‌کند. او در حال حاضر مدیر هنری خلاقیت در استودیوی Sane & Able در لندن است، و مولف چندین کتاب طراحی بوده است، از جمله

An A-Z Guide to being a Freelance Designer and How to Live with a Designer without Killing them.

 

املاین پیجن Emmeline Pidgen

“مهم‌ترین چیزی که تا به حال در کارم آموخته‌ام این بوده که به درک خودم اعتماد کنم. آیا چیزی هست که در ارتباط با مشتری احساس درستی به من نمی‌دهد؟ از این نترسید که کاری را نپذیرید. آیا این احساس را دارید که احتیاج به تغییر مسیر کارتان دارید؟ اشکالی ندارد، خیلی هم خوب است.

پورتفولوییتان را بررسی کنید. می‎‌خواهید برنامه‌ی زمانی‌تان را حذف کنید و روی ایده‌های خودتان کار کنید؟ انجامش دهید! اغلب این پروژه‌های اشتیاق‌برانگیز هستند که یک روند کاری حرفه‌ای را به پیش می‌برند. هیچ اشکالی ندارد اگر اشتباه کنید، تا جایی که از این تجربیات به عنوان فرصتی برای رشد کردن سود می‌برید.

شاید شما به مشتری کابوس‌گونه‌ای برخورد کنید که خیلی دیرتر از موعد مقرر پول پرداخت می‌کند تا جایی که ممکن است به این فکر بیفتید او مانند اژدهایی  طلا را نزد خودش پنهان کرده، یا شاید فریب ایمیل‌هایی که “فرصت استثنایی” را نوید می‌دهند، خورده باشید، برای مبلغی ناچیز( یا بدتر از آن، رایگان) اما به ندای درونی خودتان اعتماد کنید و شم قوی مرد عنکبوتی خودتان را برای مقابله با دشمنان فریلنسری بپرورانید. به این ترتیب زمان بیشتری برای انجام آنچه واقعا دوست دارید، در اختیار خواهید داشت.”

املاین بیست‌ونه ساله به مدت هفت سال است که تصویرساز فریلنسر است، و برای ناشرانی چون  Egmont Publishing و برندهای دیگری چون Tesco کار می‌کند. در سال ۲۰۱۶، او به عنوان فریلنسر ملی سال، در انجمن متخصصان مستقل و  خود اشتغالی (IPSE) awards برگزیده شد

 

تای ابیدون Ty Abiodun

 

مهم‌ترین چیزی که من در مورد فریلنس بودن آموخته‌ام، هیچ ربطی به خود شغل ندارد، بیشتر در مورد هیچ کاری نداشتن است. هنگامی که کاری به میان می‌آید یا جشنی برپاخواهی کرد، یا با قحطی مواجه خواهی شد، و نداشتن هیچ کورسویی در افق می‌تواند استرس‌زا باشد. هیچ ربطی به دوراندیشی ندارد، یا هرچیزی که کلمه‌ی کلیدی رایج حال حاضر است، اما اینکه تلاش کنیم احساس خوبی در دوره‌ی آرام کاری داشته باشیم، بسیار کمک کننده است. بنابراین احساس بدی نسبت به نشستن و مجموعه‌های تلویزیونی را تماشا کردن نداشته باشید! تنظیم قرار برای دیدن افراد، رفتن به نمایشگاه‌ها، تماشای فیلم، رفتن به پیاده‌روی یا بازدید از شهر دیگری در نزدیکی‌تان، همگی می‌توانند کمک کننده و الهام‌بخش باشند.

در نهایت، این یکی از مزایای فریلنس بودن است _وقت آزاد دارید. اگر فکر می‌کنید قرار است بیکار باشید، برنامه بریزید. و طوری ایمان داشته باشید که انگار کار به سمت شما خواهد آمد. اگر به دنبال نکات راهنمایی کننده هستید_ همیشه یک شارژر موبایل و یک هدفون در کیف‌تان و یک منبع آنلاین از بوک‌مارک‌های مفید همراه داشته باشید.

تای، ۴۱ ساله، که تحصیلات خود را در رشته‌ی هنر و طراحی در دانشگاه  Leeds Metropolitan به اتمام رسانده، در طول هفت سال اخیر فریلنس دیزاین، مدیریت هنری و برندینگ سازمان حمل‌و نقل لندن TfL و شبکه‌ی خبری BBC را انجام داده است.

آدام دینگ Adam Ding

 

” بهترین چیزی که من در طول حرفه‌ام به عنوان فریلنسر آموختم، ارزش روابط است. همه‌ی کارهایی که به من سفارش داده شده از طریق توصیه‌نامه‌ها: از مدیران، استراتژیست‌ها، حسابرس‌ها و حتی مشتریان از آژانس‌های قبلی بوده_ نه فقط دیزاینرها_ بنابراین تلاش برای برقراری روابط با همه داشته باشید. نصیحت عاقلانه‌ی من به شما این است که اگر فریلنس کار می‌کنید حضور شما در یک شرکت برای این است که فشار را از روی استودیو بردارید. پس به اعضای جوان تیم کمک کنید، پیشنهاد دهید که پروپوزال‌ها یا انتشارات مطبوعات را بررسی خواهید کرد، و برای رضای خدا اگر سطل آشغال پر بود آن را هم خالی کنید. من همیشه به یک پلی لیست قدرتمند مجهز بوده‌ام. بالاخره یک‌جا از شما خواسته می‌شود که موزیک پخش کنید، و در واقع شما با بُن جاوی یا مایکل بولتون بیشتر می‌توانید دوست پیدا کنید تا متالیکا.

آدام دینگ، سی‌ودو ساله، به مدت دوسال است که به عنوان دیزاینر فریلنس کار می‌کند. عنوان شغلی حال حاضر او مدیر طراحی مستقل است، و او کار از خانه با سازمان‌هایی همچون جامعه ملی حمایت از کودکان NSPCC کار می‌کند و در آنجا تیم طراحی را در پروژه‌های مشخصی مدیریت می‌کند

 

 لیوی گاسلینگ Livi Gosling

فکر می‌کنم خیلی مهم است که زمان خود را به درست مدیریت کنید. وقتی برای اولین بار شروع به کار کردم کار نیمه‌وقت انجام می‌دادم، واین نکته خیلی به من کمک کرد تا ساعات کارم را به شکل بلوک‌های زمانی پربار دربیاورم. به مدت دو سال است که به طور تمام وقت فریلنس کار می‌کنم، و بین ساعات ۹ صبح تا شش عصر کار می‌کنم. بدیهی‌ست که گاهی اوقات حتی شب‌ها و تعطیلات آخر هفته هم کار می‌کنم، اما سعی می‌کنم ذهنیت ۹ تا ۶ را حفظ کنم. فهمیده‌ام که این ذهنیت به من کمک می‌کند تعادل کار و زندگی سالم را حفظ کنم. هم‌چنین خیلی مهم است که بدانید اشکالی ندارد اگر زمانی را دور از میز کارتان بگذرانید. در مورد زنگ تفریح دادن به خود احساس گناه نکنید، پیاده‌روی در اطراف بلوک می‌تواند شگفتی‌های بسیاری برای بهره‌وری بیشتر و داشتن حس خوب نسبت به خود، به همراه داشته باشد. شروع یک کار از اول با خودتان می‌تواند احساس تنهایی زیادی را در شما ایجاد کند، بنابراین خیلی مهم است که احساس ایزوله شدن نداشته باشید. از شبکه‌های اجتماعی کمک بگیرید که می‌تواند برای شما جامعه‌ای را فراهم کند تا مشاوره و راهنمایی را در آن بیابید.

ایوی تصویرساز فریلنس ۲۷ ساله، متخصص در طراحی نقشه‌ها، تصویرسازی غذا و نوشیدنی‌ها و کتاب‌های کودکان برایJamie Magazine, Lonely Planet و Zizzi است. او در سال ۲۰۱۲ از دانشگاه Falmouth در رشته‌ی تصویرسازی فارغ‌التحصیل شده است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *