آرزو می‌کردم کسی به من گفته بود!

Brianna FlavinBrianna Flavin

آنچه آرزو داشتم کسی به من می‌گفت قبل از آنکه یک طراح گرافیک شوم عنوان یادداشتی‌ است که Brianna Flavin با هفت طراح مصاحبه کرده و تجربیات و توصیه‌های آنان را به تحریر درآورده است که سارا شمسی این مصاحبه را برای وبسایت گپ گرافیک تنظیم و ترجمه نموده است.

ما طراحان و کارشناسان گرافیک را جمع کرده‌ایم تا برخی از چیزهایی که دوست داشتند قبل از آنکه وارد حوزه‌ی طراحی گرافیک شوند بدانند را با ما به اشتراک بگذارند. و برای آسان‌تر کردن کار، اطلاعات را در یک لیست مفید جمع‌آوری کرده‌ایم. تا شاید مجبور نباشید راه سختی را که آن‌ها طی کرده‌اند شما هم طی کنید.

آرزو می‌کردم کسی به من گفته بود!

۱- شما برای مشتری کار می‌کنید

با در نظر گرفتن برخی استثناها، کار شما به عنوان یک طراح گرافیک کمتر در مورد اولویت هنری شما، و بیشتر در رابطه با تحویل دادن آن چیزی است که مشتریانتان از شما خواسته‌اند. شما برای مشتریانتان طراحی می‌کنید، نه خودتان! دنیس میشل¹  می‌گوید. «به همین ترتیب، طراحی‌های شما قرار نیست الزاما جالب‌ترین دیزاین باشد. این در درجه اول اهمیت قرار ندارد. همه چیز درباره حل مسئله‌ی پیش‌رو است.»

البته، این موضوع نباید مانع شما شود که تخصص هنری‌تان را ارایه دهید. جاناتان کوپر² می‌گوید، «این کار ماست که مشتریانمان را آگاه سازیم از اینکه چرا این انتخاب‌ها را انجام داده‌ایم. اما در پایان روز آنها قرار است برای خدمات حرفه‌ای ما پول بپردازند، و ما هم فقط قرار است کار را تحویل دهیم.»

دنیس میشل می‌گوید این تمرکز بر پایبندی به خواسته‌های مشتری، بزرگترین محور یادگیری‌اش در ابتدای امر بوده است. «طراحان گرافیک تمایل دارند مثل هنرمندان فکر کنند و نه حل کنندگان مسایل. به محض اینکه ذهنیت خود را تغییر دهید، شکوفا خواهید شد.»

۲- سوال بپرسید

«هر پروژه‌ای الزاما مثل پروژه‌هایی که در دوره‌ی دانشگاه به شما ارایه می‌کردید، به روشنی تعریف شده نخواهد بود.» برایان سوی³ می‌گوید. هنگامی که شما در حال کار کردن با یک مشتری غیر طراح هستید، پارامترهای پروژه‌ی شما می‌تواند کاملا مبهم یا گمراه کننده باشد.

اگر به شیوه‌ی صحیحی سوالات روشن‌کننده نپرسید تا پروژه را بفهمید، وقت و انرژی _ و به طور بالقوه اعتماد مشتریتان_ را از دست خواهید داد. رویکرد حرفه‌ای برای برداشتن نخستین گام ارتباط لازم است. «سوال‌هایی برای دست یافتن به آنچه باید بدانید بپرسید.»

۳- نوشتن را تمرین کنید

از استعداد نوشتن خود را غفلت نورزید. «یاد بگیرید که چطور بنویسید، و خوب بنویسید،» برایان سوی می‌گوید. از شما انتظار خواهد رفت که یک رونوشت را بارها بنویسید.

او اضافه می‌کند که نوشتن برای وبلاگ‌ها برای نشان دادن رهبری اندیشه‌ی کاری شما در مارکتینگ یا برای نمایاندن شرکت شما خارج از قلمرو مسئولیت‌های  شما نیست. علاوه براین، حایز اهمیت است که بتوانیم به صورت حرفه‌ای با ایمیل دادن ارتباط برقرار کنیم. اطمینان حاصل کنید که توانایی شما در دستور زبان و املا در حد معقول است.

۴- بیشترین استفاده‌ی خود را از زمان دانشگاه ببرید

اغلب طراحان جوانی که من با آنها کار می‌کنم تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند و بیشترشان چهار سال گذشته را صرف مهمانی رفتن کرده‌اند و به طور کامل کار طراحی را نادیده گرفته‌اند. کوین استوارت۴ می‌گوید«وقتی در مورد تحقیق‌های دانشجویی دقیقه نودی، کنفرانس‌های از قلم افتاده و پروژ‌های نیمه‌تمام می‌شنوم، حقیقتا برایشان احساس تاسف می‌کنم.»

استوارت این‌گونه ادامه می‌دهد تا تاکید کند که دانشگاه زمان منحصر به فردی است که شما می‌توانید خلاقیت‌تان را فارغ از محدودیت‌ها شکوفا کنید، بدون اینکه مسئولیت‌های تجاری متوجه شما باشد. «به محض اینکه وارد واقعیت تجاری صنعت طراحی شدید، آزادی عمل ناپدید خواهد شد.» استوارت به همه‌ی طراحان گرافیک پند می‌دهد تا از زمان‌شان در دانشگاه برای تجربه‌ی رویکردهای جدید و تبدیل شدن به یک طراح خوب، سود ببرند.

۵- یاد بگیرید که با افراد سخت‌گیر کار کنید

مشتریان (یا همکاران) ممکن است با انتظارات نامطلوب و طرز برخورد ناراحت کننده به سوی شما بیایند، و همچنان این به عهده‌ی شماست که با آنها کار کنید. «من واقعا دوست داشتم بدانم که چه‌قدر برخی از افراد می‌توانند ادا در بیاور باشند،» کریستین بالدراس۵ می‌گوید.

«پیش آمده که ساعت چهار صبح ایمیل دریافت کرده‌ام. چون مشتری احساس می‌کرده که صفحه‌آرایی من به اندازه یک پیکسل بیشتر به سمت چپ بوده. من دوباره توبیخ گشتم چون طراحی من مستقیم نبود ( در واقع مانیتورش روی سطح صاف نبود).» بالدراس می‌گوید مهم نیست که چقدر یک مشتری شما را دیوانه می‌کند، کار باید انجام شود و مشتری باید از خروجی نهایی راضی باشد. اگر بتوانید یاد بگیرید که چطور مشتریان مشکل‌پسند را راضی کنید، می‌توانید در بازار کار موقعیت خوبی به‎دست آورید.

۶- بیشتر روی طراحی کار کنید

« آرزو می‌کردم به طراحی (Drawing) اهمیت بیشتری می‌دادم،» دالی سنبورن۶ می‌گوید. « من خیلی از تصویرسازان حرفه‌ای را می‌دیدم که دفترچه‌ی طراحی با خود دارند، اما نه خیلی از دیزاینرهایی که دفترچه‌ی طراحی با خود داشته باشند.»

در این زمینه، سنبورن متوجه گشت که چقدر طراحی (Drawing) برای ساختمان واژگان بصری و شکل دادن یک مسیر واضح‌تر به سوی یک فکر خلاقانه مفید است. « من در حال حاضر طراحی کردن در اوقات فراغتم را آغاز کرده‌ام (بعد از پانزده سال کار گرافیک) تا بتوانم به رشد ادامه دهم.»

۷- قرار است تمام شب را بیدار بمانید

این تصور نادرست را نداشته باشید که باعث می‌شود فکر کنید به عنوان یک طراح گرافیک می‌توانید هر موقع و هرطور که بخواهید کار کنید. وقتی دارید زیر بار یک پروژه خرد می‌شوید، تنها چیزی که واقعا اهمیت دارد این است که به دِدلاین  برسید.

«ساعت‌ها طولانی و کش‌دار به نظر می‌رسند» کتی بلیکر۷ می‌گوید « مثل، شب را تا صبح بیدار ماندن و دیدن طلوع آفتاب». بلیکر می‌گوید حتی با اینکه این حقیقت را از قبل می‌دانست اما تجربه‌ کردن آن هربار یک داستان کاملا متفاوت است. «هدف شما باید این باشد که بگذارید احساس شیرین پیروزی شما را در سخت‌ترین لحظات همراهی کند.»

۸- همیشه اول پیش‌پرداخت بگیرید

طراحی گرافیک برای مشتریانی که انتظار دارند کار را به طور رایگان دریافت کنند، بدنام است. «مطمئنم که نیازی نیست به شما بگویم چه داستان‌های گریه‌داری از کار با مشتری‌های بدقلق دارم.» الکس کملر۸ می‌گوید.

هیچ اشکالی در یک قرارداده تنظیم شده وجود ندارد که در آن انتظارات شما و انتظارات مشتری از شما از آغاز کار ثبت شده باشد، حتی اگر یک قرارداد پرداخت نشده باشد، اما اجازه ندهید که وجود هرگونه ابهام در قراداد، کار و زمانی که برای آن صرف می‌کنید را به یغما ببرد.

« به سادگی می‌گویم، نکته‌ی شماره یک من، این است که همیشه قبل از شروع کار، یک پیش‌پرداخت بگیرید.» برای هدایت بیشتر ، کملر توصیه می‌کند یک پیش‌نویس از کار تهیه کنید، این‌که چه چیزی در قیمت‌گذاری گنجانده شده است، چه چیزی گنجانده نشده، شرایط پرداخت و برنامه‌ی زمانی.

سپس، ۲۵% پیش‌‌پرداخت را از قبل بگیرید. «مشتریان قانون‌مدار با واریز پیش‌پرداخت در ازای کاری که هنوز انجام نشده هیچ مشکلی ندارند. اگر مشتری امتناع بورزد، به احتمال زیاد قصد دارد شما را بپیچاند.»

۹- می‌توانید در کاری دیگر علاوه بر طراحی مشارکت کنید

وقتی برای یک آژانس تبلیغاتی کار می‌کنید، فرصت واقعی برای گسترش افق‌هایتان در اختیار دارید. بلیکر می‌گوید قرار دادن خودتان در یک موقعیت مناسب می‌تواند چیزهای بسیار بیشتری در مقایسه با چیزهایی که در دانشگاه یاد گرفته اید، از کارهای داخلی یک آژانس تبلیغاتی را در عرض چند ماه به شما یاد دهد.

از مزایای هر تیمی که در آن فعالیت می‌کنید بهره ببرید، و خودتان را به عنوان شغلی‌تان محدود نکنید. فرصت‌های بی‌پایانی برای کارمندانی که بیش از یک حوزه‌ی کاری را تجربه می‌کنند وجود دارد. شما هرگز نمی‌دانید که یک فوت‌وفن ناچیز می‌تواند شما را تا کجاها ببرد.

۱۰- به طور جدی پورتفولیوی خودتان را الویت‌بندی کنید

یک وب سایت بهترین راه برای ارتقای خودتان است، از آنجایی که شما وقت‌تان را برای ساخت یک ویترین از توانایی‌هایتان کرده‌اید، بهتر خواهد بود برای به نمایش گذاشتنش، با طراحی یک وب سایت جذاب و چشم‌نواز به مقصد نهایی برسید. فرستادن لینک پورتفولیویتان کاری بسیار سطح بالاتر و حرفه‌ای‌تر از فرستادن یک فایل پیوست پرحجم به کارفرمایتان است.

 

۱- (Dennis Michael)  از Wake Creative

۲- (Jonathan Cooper) طراح گرافیک در گروه Midnight Oil Group

۳- (Brian Sooy) مدیر طراحی و موسس Aespire

۴- (Kevin Stewart)، طراح Digital Impact 

۵- (Christian Balderas) طراح هویت سازمانی شرکت Dupray

۶- (Dolly Sanborn)، مدیر هنری و دیزاینر Appleton Creative

۷- (Katie Blaker)  طراح گرافیک ارشد Big Yam

 

ترجمه‌ی سارا شمسی

منبع

نظرات

یک پاسخ به “آرزو می‌کردم کسی به من گفته بود!”

  1. نگار گفت:

    ??? ممنون از سارا شمسي عزيز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *