گرافیک، آرت، دیزاین | گرافیک:آرت یا دیزاین؟

نود و پنجمین جلسه از سلسله نشست‌های گپ گرافیک تبریز بعد از یک سال وقفه، عصر پنجشنبه، بیست‌و‌هفتم مهر ماه، با حضور لادن رضایی و ایرج‌میرزا علیخانی و علاقه‌مندان این حرفه، با موضوع «گرافیک،آرت،دیزاین» در سالن همایش‌های مجتمع تجاری تفریحی لاله‌پارک برگزار شد.

سخنران این نشست، لادن رضایی (طراح گرافیک، مدرس دانشگاه، مترجم) بود که صحبت‌های خود را با سوالاتی در رابطه با موضوع، از جمع حاضر در جلسه که در رشته‌ی گرافیک تحصیل و فعالیت دارند، آغاز کرد:

– ساده‌ترین تعریف ما از گرافیک چیست؟

– آیا بین گرافیک‌آرت و گرافیک‌دیزاین تفاوتی است؟

– اگر تفاوتی است شما جزو کدام دسته هستید؟

کریم زینتی (طراح گرافیک/مدرس) در پاسخ به این سوالات گفت با گرافیک زندگی کرده و می‌کند و به گونه‌ای بر این معتقد بود که اگر گرافیک را در زندگی روزمره نادیده بگیریم متوجه خواهیم شد، گرافیک همانند اکسیژن با زندگی ما عجین شده است. وی در ادامه‌ی پاسخ به پرسش‌ها خود را گرافیک دیزاینر معرفی کرد.

لادن رضایی این پرسش‌ها و پاسخ‌ها را مقدمه‌ای بر صحبت‌های خود در خصوص موضوع این جلسه (گرافیک آرت دیزاین) بیان کرد و در ادامه افزود:

شاید نخستین باری که به طور مشخص با بحث «دیزاین» در برابر «آرت» به طور جدی مواجه شدم، زمانی بود که کتاب «طراح گرافیک تمام عیار/ رایان هَمبری» را در دست گرفتم.

در ابتدای کتاب نوشته شده بود: طراحی گرافیک؛ هنر نیست! و این همان ذهنیتی بود که خود جست‌و‌گریخته تجربه‌اش کرده بودم و نمی‌توانستم خود را هنرمند بدانم.

با وجود اینکه هر دو از ابزارهای نقاشان، مجسمه‌سازان یا عکاسان در کارشان استفاده می‌کنند، اما اهداف آن‌ها کاملا متفاوت از یکدیگر است.

«هنر» به دلایل شخصی و نه برای یک خریدار آفریده می‌شود و هنرمندان به فروش آثارشان به بینندگان گوناگون امید دارند اما گرافیک دیزاینر به خلق ارتباط تصویری برای یک مشتری با نیازهای مشخص می‌پردازد و باید اول نیازها و خواسته‌های مشتری خود را برآورده کند.

«گرافیک آرتیست در برابر گرافیک دیزاینر»

این دو اصطلاح اغلب به جای یکدیگر به کار می‌روند ولی اگر این دو را مثل هم بدانیم درست مثل این است که بسکتبال و فوتبال را مثل هم بدانیم چون هر دو ورزش هستند. هرچه بین این دو شباهت‌هایی وجود دارد، تفاوت‌های عمده‌ای باهم دارند.

هنرمندان گرافیک (گرافیک آرتیست‌ها) آثاری را خلق می‌کنند که زاییده‌ی یک حس و حال و احساس فردی هنرمند است. آنها اشکالی را می‌آفرینند که در جاهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گردد.

اما گرافیک دیزاینر‌ها با به کارگیری متن و تصویر به حل مشکلات ارتباطی می‌پردازند. هدف اصلی گرافیک دیزاینرها انتقال پیامی است که بیننده را وادار به انجام کاری کند. مثلا نوشته‌ای را بخواند یا نشانه‌ای را به خاطر بسپارد.

در گرافیک دیزاین، اهمیت جذابیت هنر در درجه‌ی دوم قرار دارد. تفاوت دیگر، خلق اثر توسط هنرمند گرافیکgraphic artists) ) ممکن است بدون برنامه‌ریزی قبلی صورت بگیرد اما گرافیک دیزاینرها برای همه‌ی جوانب کارشان از قبل برنامه‌ریزی می‌کنند.

بسیاری از گرافیک آرتیست‌ها «خویش‌فرما» هستند.

«هنر» در برابر «گرافیک دیزاین» … بحث همچنان ادامه دارد !

این بحث سال‌هاست که دنبال می‌شود و بحث پیچیده و گره‌خورده‌ای است.

جالب است بیشتر دیزاینر‌ها خود را هنرمند می‌دانند اما هنرمندان کمی هستند که خود را دیزاینر بدانند.

تفاوت اصلی در هدف است. هدف اصلی هنرمند یا آرتیست برقراری ارتباط احساسی با مخاطب است. هدف اصلی دیزاینر ترغیب مخاطبان به انجام عملی است.

هنر تفسیر می‌شود، دیزاین فهمیده می‌شود. کار هنرمند می‌تواند مختلف تفسیر شود و ممکن است مخاطبان مختلف تفسیرهای گوناگون از آن داشته باشند. اما کار گرافیک دیزاینر فقط یک پیام دارد و آن پیام را همه به طور یکسان دریافت می‌کنند.

هنر به استعداد خدادادی نیاز دارد و دیزاین خوب، به مهارت نیاز دارد.

بعد از اتمام سخنان لادن رضایی دقایقی به سوالات و نظرات جمع حاضر در جلسه اختصاص داده شد.

همچنین در حاشیه‌ی نود‌و‌نهمین نشست از گپ‌گرافیک، زادروز سه بزرگوار حاضر در جلسه را گرامی داشته شد. ۱۱ مهرماه لادن رضایی، ۲۸ مهرماه کریم زینتی و ۱۸ آبان‌ماه تاریخ زادروز ایرج‌میرزا علیخانی بود.

برای این سه بزرگوار، سلامتی و شادکامی آرزومندیم.

متن گزارش: نادیا فخیم
تصاویر: انیسه زینتی

 

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *