آشنایی با طراحان گرافیک ایران و جهان / مروری بر آثار آلن لوکرنک

نودوهشتمین نشست گپ گرافیک بصورت ویژه با سخنرانی آلن لوکرنک فرانسوی همزمان با آیین اختتامیه اولین دوره جشنواره سراسری طراحی پوستر بهداشت دهان و دندان، عصر روز چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ در محل خانه هنر تبریز برگزار گردید. در این نشست استاد ایرج میرزاعلیخانی، دلیل موفقیت گرافیک ایران را، وجود مرتضی ممیز دانست.
وی با بیان این که همه ما عضو یک خانوده به نام خانواده گرافیک هستیم گفت: اگر گرافیک ایران در سطح جهانی شناخته می‌شود فقط به دلیل وجود مرتضی ممیز است که راهی ایجاد کرد تا در سومین بینال، گرافیک ایران وجهه جهانی به خود بگیرد.
میرزا علیخانی ادامه داد: هرچند خود ممیز در خارج از کشور شناخته شده بود، اما کاری کرد که پای طراحان گرافیک مهم جهان به ایران باز شود.
وی با بیان اینکه در ادامه راه مرتضی ممیز سعی کرده نمایشگاه‌هایی ماند پوستر لهستان را در ایران برگزار کند عنوان کرد: این نمایشگاه فاخر در تهران برگزار شد و امیدوارم روزی هم در تبریز برگزار شود.
میرزا علیخانی ادامه داد: امیدوارم روزی را شاهد باشیم که نمایشگاه‌های طراز اول هنری از جمله پوستر لهستان در تبریز برگزار شوند تا هنرمندان این شهر هم با آثار برگزیده جهانی آشنا شوند.

در ادامه‌ی نشست، پروفسور آلن لوکرنک با همراهی استاد لادن رضایی با مروری بر آثار طراحی شده توسط خود در طول ۴۰ سال، تجربه‌های طراحانه‌ی خود از هنر، سیاست، موسیقی، پیام‌های اجتماعی، سلامت و … را با هنرمندان تبریزی حاضر در سالن به اشتراک گذاشت. همچنین این هنرمند برجسته‌ی فرانسوی در حاشیه آیین اختتام جشنواره سراسری پوستر سلامت دهان و دندان (وی-وان) و نود و هشتمین نشست گپ گرافیک، سطح طراحی گرافیک ایران را بسیار بالا ارزیابی کرد.
پروفسور آلن لوکرنک با بیان این مطلب گفت: سطح ورکشاپ دو روزه‌ای که در کنار این جشنواره برگزار شد نشان دهنده‌ی غنای گرافیک ایران است.
لوکرنک ادامه داد: من نمی‌دانم هنرمندانی که در ورکشاپ من حضور داشتند، در کجا تحصیل کرده‌اند و اما با نتیجه ورکشاپ می‌توانم بگویم که بسیار قدرتمند هستند.
این گرافیست برجسته‌ی جهانی در خصوص دلایل حضورش در ایران گفت: من از دیرباز با گرافیک ایران آشنا بودم و باید بگویم وقتی به ایران دعوت می‌شوید، نمی‌توانید این دعوت را رد کنید.
لوکرنک با تاکید بر اینکه در بررسی آثار هنری هرگز دروغ نمی‌گوید تصریح کرد: من اگر کاری را دوست نداشته باشم هرگز به دروغ نمی‌گویم که خوب است. وقتی می‌گویم خوب است، واقعا چنین فکر می‌کنم.

همچنین در ادامه‌ی این نشست، علاوه بر افتتاح نمایشگاه آثار منتخب جشنواره و ورکشاپ، از آثار برگزیده جشنواره سراسری پوستر سلامت دهان و دندان (وی-وان) نیز تجلیل بعمل آمد.
براساس اعلام دبیرخانه این دوره از جشنواره از ۲۲۳ اثر دریافتی، ۵۰ اثر انتخاب و به نمایشگاه اولین دوره این جشنواره راه یافتند. هیئت داوران هیچ اثری را لایق مقام نخست ندانسته اما سه اثر برگزیده از فاطمه رضائی تنورآغاج، ساحل مرادی و حانیه یوسفی به عنوان مقام دوم تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی اهدا نمودند.همچنین آثار وحید یاری اسفراین، نرگس غیومیان و افشین جاویدی را در خورد تقدیر دانسته و لوح تقدیر اهدا نمودند.

رزومه سخنران
آلن لوکرنک

سوابق هنری :

آلن لوکرنک متولد 1944 لفاووت فرانسه، خودآموخته، به‌طور کامل در آکادمی هنرهای زیبای ورشو در کنار هنری توماشوفسکی به تکامل رسید.

استاد طراحی گرافیک در کالج بریزو و محل زندگی و کارگاه وی، نزدیک کوییمپر فرانسه از سال 1972 میلادی می‌باشد. آلن لوکرنک عضو اتحادیه بین‌المللی طراحان گرافیک و مدیر مجموعه نمایشگاه‌های " فریاد ایرانی " نیز هست.
کارهای او غیرمعمول و توجه او بیشتر بر تولید پوسترهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی ست، بدون هیچ برخورد و کنتاکت خاصی باکارهای تبلیغاتی سنتی، البته صرف‌نظر از طراحی‌های سرمقاله و نشانه و پروژه‌های طراحی او برای روزنامه لموند پاریس در فرانسه است.

آثار او در رویدادهای بین‌المللی بسیاری ارائه‌شده است. در سال 1981 او نمایشگاهی در موزه‌ی ناتز داشت، ولی نمایشگاه او در سال 1987 در موزه پوستر پاریس نقطه‌ی اوج دوران حرفه‌ای زندگی او بود. بعد از عضویت در اتحادیه‌ی بین‌المللی گرافیک، در سال 1992 نمایشگاهی در موزه‌ی هنرهای مدرن تلاویو داشت و در سال 1996 نیز او نمایشگاه Alq/Ubo را در دانشگاه برست فرانسه برپا کرد.

آقای لوکرنک جوایز زیادی را در مسابقات و نمایشگاه‌های بین‌المللی از آن خودکرده است. ازجمله عبارت‌اند از: جایزه‌ی زنبور طلایی از دوسالانه بین‌المللی طراحی گرافیک مسکو، جایزه‌ی BEDA در سال 2002، برنده جایزه اول در سه سالانه‌ی پوستر Sofia Stage در سال 1995 و برنده جایزه اول دوسالانه بین‌المللی پوستر مکزیک و جایزه‌ی پوستر فرهنگی پاریس.

وی سخنران دعوتی نشست نودوهشتم گپ گرافیک در آبان ماه 95 بوده است.

نقشه گوگل
نظرات

یک پاسخ به “آشنایی با طراحان گرافیک ایران و جهان / مروری بر آثار آلن لوکرنک”

  1. REZA SADEGH گفت:

    دم گپ گرافیکیا گـــــــــــرممممم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *