وب و مدیای جدید / ارتباط بدون مرز

پنجشنبه هفدهم دی ماه نود و چهار، هشتاد و هشتمین جلسه گپ گرافیک با موضوع ارتباط بدون مرز با ارائه‌ی امین کاظمی برگزار شد. در زیر گزیده‌ای از ارائه‌ی ایشان آمده است:

انعطاف پذیری :

آنچه باعث شده رویکرد طراحی همچنان زنده بماند انعطاف‌پذیری آن نسبت به تغییرات و پیشرفت‌های جوامع است. بعنوان مثال، با اختراع چاپ، هنر نگارگری جایگاه خود را به صفحه‌آرایی و تصویرسازی داده است. امروزه، اینترنت نیز مانند اختراع خط و یا چاپ پدیده‌ای پر اهمیت است. با پیشرفت جوامع، استفاده عوام مردم از اینترنت روز به روز افزایش یافته است و اکنون به یکی از قدرتمندترین و پرمخاطب‌ترین رسانه‌ها تبدیل شده است. و برگ برنده‌ی این رسانه در این نکته است که بخش اعظمی از مخاطبین، خود نیز تولید کننده محتوا هستند. به طوری که روزانه بیش از هفت میلیون صفحه به اینترنت اضافه می‌شود. اگر به یاد آوریم که نحوه نمایش محتوا در وب غالبا به صورت متن و تصویر است، جایگاه و حوزه‌ی تاثیر گرافیک را در این عرصه می‌توانیم درک کنیم. و مسلما نمی‌توانیم انکار کنیم که این گرافیک است که نهایتا میزان تاثیر و جذب مخاطب را تعیین می‌کند.

 

آماری مختصر :

اینترنت بعنوان گسترده‌ترین ابزار ساخته شده به دست بشر در طول تاریخ نام برده می‌شود که تا پایان سال ۲۰۱۵ چیزی حدود سه میلیارد و دویست میلیون نفر به اینترنت دسترسی پیدا کردند، سهم ایران نیز ۲۲ میلیون نفر می‌باشد که در رتبه ۲۵ مخاطبان استفاده از اینترنت در سطح جهان قرار گرفته است. در این میان چیزی نزدیک به یک میلیارد از کاربران اینترنت در دنیا، وب سایت دارند. اهمیت توجه به طراحی گرافیک وبسایت را می‌توان با توجه به این آمارها درک کرد.

 

وبسایت :

در عصر دیجیتال امروز، وجود یک وب سایت کارآمد، برای گسترش کسب و کار و رسیدن به حداکثر موفقیت گامی ضروریست. سایت موفق می‌تواند ابزار معرفی، بازاریابی، توسعه و افزایش تعداد مشتریان محصولات یا خدمات شما باشد، همچنین یک وب سایت می‌تواند ابزاری قوی برای ارتباط با مشتریان، آموزش و پشتیبانی خدمات و محصولات ارائه شده توسط یک شرکت یا سازمان باشد.

 

مزایای استفاده از وبسایت :

از مهمترین مزایای استفاده از وبسایت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

تاثیر سایت در اطلاع رسانی: داشتن یک سایت مانند داشتن یک کاتالوگ است اما با مزایای بیشتر. یک کاتالوگ می‌تواند شامل تصاویر و متون باشد اما در یک سایت می‌توان از تصاویر، متون، فیلم و صوت و یا انیمیشن نیز استفاده کرد. بنابر این امکان اطلاع رسانی جامع با محتوایی جذاب تر را می‌دهد. همچنین هزینه یک سایت به مراتب کمتر و مقرون به صرفه تر از یک کاتالوگ است. زیرا برای طراحی، چاپ و انتشار هر نسخه از کاتالوگ نیاز به هزینه است اما برای یک سایت فقط کافیست هزینه‌ای بسیار پایین برای طراحی و نگهداری آن پرداخت شود و بعد از آن در طول سایت هزاران و یا میلیونها کاربر می‌توانند بارها و بارها از آن بازدید کنند.
تاثیر سایت در بازاریابی: موتورهای جستجو بدون هزینه برای شرکت و کار شما بازاریابی می‌کنند بدین ترتیب که بتوانند سایت شما را پیدا کنند سپس کابری که به دنبال هر یک از خدمات و یا محصولات و یا اطلاعات ارائه شده در سایت شما باشد، این موتورها کاربر را به سایت شما هدایت می‌کنند.
ایجاد قابلیتهای جدید تبلیغاتی: شما با داشتن یک سایت به راحتی می‌توانید وارد عرصه تجارت الکترونیک شوید و امکان استفاده از قابلیت‌های تجارت الکترونیک برایتان به وجود می‌آید. از مهمترین این قابلیتها می‌توان به تبلیغات اینترنتی، تبلیغات در موتورهای جستجوگر، تبلیغات کلیکی و تبادل بنر و لینک اشاره کرد.
در دسترس بودن: سایت همواره در تمامی ساعات شبانه روز و حتی روزهای تعطیل نیز فعال و در دسترس کاربران و مشتریان است.

فعالیت در خارج از مرزهای کشور خودتان: اگر شما سایتی داشته باشید می‌توانید امکان فعالیت خود را در خارج از مرزهای کشور محل سکونتتان به راحتی ایجاد نمایید و کاربران خارج از مرزهای کشورتان نیز می‌توانند به صورت شبانه روزی با شما و خدمات و محصولاتتان آشنا شوند و در صورت نیاز از خدمات و محصولات شما استفاده نمایند.
درآمد زایی: میزان سودآوری و درآمد زایی سایتها به نوع سایت و اهداف آن بستگی دارد البته میزان فعالیت صاحبان سایتها و بروز رسانی و رسیدگی به آنها نیز عامل بسیار مهمی است. اما امروزه شرکتها و افراد بسیاری هستند که فقط از طریق سایت فعالیت می‌کنند و عمده درآمد آنها از طریق سایت و مشتریان آنلاین است.

 

 

گرافیک وب چیست؟

گرافیک وب، نحوه و ترکیب استفاده از رنگ‌ها، چیدمان عناصر تصویری – لی آوت، نوع و سایز فونت‌ها، رنگ‌بندی، نمایش تصاویر و در کل سهولت دسترسی و نظم‌دهی به محتوی در راستای هدف وبسایت.

هرچقدر هم که از نظر کد نویسی و برنامه‌نویسی سایت شما در ردیف بهترین‌ها قرار داشته باشد و شما از تمامی مهارت‌های برنامه نویسی و کدنویسی در طراحی سایت خود بهره جسته باشید، باز امتیاز نهایی سایت شما با گرافیک خوب یا بد آن تعیین می‌شود .گرافیک وب یکی از مباحث نو و تازه در دنیاست و در کشور ما نیز به جرات می‌توان گفت هنوز چندان شناخته شده نمی‌باشد و بقدر کافی به آن پرداخته نشده است.

یک وب سایت خوب وقتی خلق می‌گردد که حوزه طراحی گرافیک با حوزه برنامه نویسی وب در هم آمیزد و شما بتوانید سایتی با گرافیک خوب و اصول برنامه‌نویسی درست را پیش روی خود داشته باشید. گرافیک وب، نحوه و ترکیب استفاده از رنگ ها، چیدمان عناصر تصویری در سایت، نوع و سایز قلم ها، رنگ قلم ها، نمایش تصاویر و در کل موضوعاتی از این دست را شامل می‌شود. برخی هم گرافیک وب را منحصر به طراحی لوگو و بنرهای تبلیغاتی در سایت می‌دانند که از نظر ما اینها بخش ناچیزی از گرافیک وب است و در دل آن جای دارد.

 

انواع وب سایت :

 • شخصی
 • سازمانی
 • شرکتی
 • خدماتی
 • اطلاع رسانی
 • فروشگاهی
 • شبکه اجتماعی
 • پرتال
 • عمومی

 

شخصیت های اینترنتی

هر کدام از شما در اینترنت بسته به حوزه فعالیت و کسب و کار خودتان می‌توانید شخصیت های متفاوتی داشته باشد مانند :

 • مخاطب
 • طراح گرافیک
 • طراح وب
 • وبمستر
 • برنامه نویس

 

آنچه طراحان گرافیک باید بدانند

 • روند طراحی گرافیک وب

هر طراح گرافیک وب ابتدا بایستی روند طراحی گرافیک وب را بداند که در اینجا از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۵ روندهای طراحی گرافیک وب را بصورت خلاصه مشاهده کنید.

 • طراحی UI / UX

طراحی یک اصطلاح نسبتا گسترده و مبهم است. وقتی شخصی به شما میگوید که من یک طراح هستم، به روشنی برای شما مشخص نمیشود که فعالیت روزانه او دقیقاً شامل چه کارهایی می‌شود. ذیل چتر طراحی، وظایف متعددی جای گرفته است که معمولاً هر کدام زمینه های تخصصی‌ای به حساب می‌آیند.

طراحی یک مفهوم گسترده است که از صنعت ( مانند خودرو و ساخت و تولید و … ) تا چاپ ( طراحی و چاپ کاغذی، تابلو و …) و فضای فناوری اطللاعات ( نرم افزار ها و رابط های کاربری) گستردگی دارد. با حجوم گسترده تمامی طیف‌های شغلی و حرفه‌ای به فضای فناوری اطلاعات، مفاهیمی مانند UX و UI که مخصوص واسط کاربری در صفحات نمایش هستند برای اغلب طراحان نامفهوم می‌باشد.

UX چیست ؟

ux مخفف شده کلمه User Experience می‌باشد که معنی تحت اللفظی آن “تجربه کاربر” می‌باشد. در حقیقت طراحان “تجربه کاربر” یا همان UX Designers تمام تلاش خود را می‌کنند تا بهترین سناریو برای آشنایی یک کاربر با یک محصول و یا خدمات را ایجاد نمایند. از آنجا که این موضوع یک فرمول خاص ندارد و متناسب با سوژه‌های مورد نظر ممکن است راهکارهای فرآوانی داشته باشد کار زمانبر و دشواری است. یک طراح تجربه کاربر می‌خواهد مشکلات کاربر را در مواجهه با سوژه مورد نظر خود، چه از نظر کلامی و لغتی، و چه از نظر محل قرار گیری موارد و زیبایی شناختی و … مورد بررسی قرار دهد و در پی حل آن ها برآیند تا به بهترین تجربه کاری کاربر یا همان Best User Experience دست یابد.

  • محصول نهایی UX :

Wireframes صفحه , storyboards و  sitemap

  • برنامه های کاربردی :

Photoshop, Sketch, Illustrator, Fireworks, InVision

UI چیست ؟

UI مخفف کلمه User Interface می‌باشد که به صورت تحت اللفطی به “رابط کاربری” معنا می‌شود. بر خلاف UX که بر احساس کلی کاربر از یک محصول معطوف است، UI به چگونگی صفحه بندی محصول توجه دارد. آنها مسئول طراحی هر صفحه با ابزارها و صورتی هستند که بتواند مسیری که طراح UX طراحی نموده را پیاده سازی و جایگذاری نماید. به عنوان مثال زمانی که یک طراح UI میخواهد یک داشبورد سیستم آمارگیری را پیاده سازی کند، ممکن است تصمیم بگیرد که مهمترین موضوع صفحه را در بالای صفحه قرار دهد، و یا آن را در نوار کناری صفحه و یا با طراحی یک دکمه آن را به گونه ای که به تجربه مشاهده ای کاربر و کلیت طرح کمک نماید نمایش بدهد.

همنچین طراحان UI معمولاً وظیفه یکپارچگی سبک طراحی در کل روند محصول را نیز بر عهده دارند، به صورتی که به صورت شهودی، نوع چینش و محتوای صفحات با یکدیگر همخوانی داشته باشد و همچنین زبان طراحی مورد استفاده سازگاری خودش را در تمامی روند ها و صفحات محصول حفظ نماید. حفظ این ثبات در نمایش المان ها، نمایش خطاها و سبک طراحی ضروری می‌باشد.

  • محصول نهایی UI :

طراحی رابط کاربری نهایی

  • برنامه های کاربردی :

Photoshop, Sketch, Illustrator, Fireworks

 

 • طراحی Wireframe

وایرفریم راهی برای طراحی اولیه ی وبسایت در مرحله ی ساخت آن است. یک وایرفریم معمولا در مراحل اولیه تولید برای ظاهر ساختن ساختمان و کارکرد سایت و بنا نهادن ساختار بنیادی صفحه قبل از طراحی عینی و اضافه کردن محتوا بر روی کاغذ یا به صورت دیجیتال استفاده می‌شود.

 

 • مفاهیم SEO

سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که کلمات معادلی چون SEO یا بهینه سازی موتور جستجو دارد که همگی آنها به یک معنی می‌باشند و می‌توان آن را بصورت زیر تعریف نمود: سئو (بهينه‌سازي موتور جستجو) به معناي فريب و يا دستکاري موتور‌هاي جستجو با روش‌هاي غير اخلاقي نيست. آن‌ها براي کمک کردن به بهبود رويت و ارتباط وب سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي با هدف رسيدن به رتبه‌بندي بالا، ايجاد شده‌اند. سئو را مي‌توان مجموعه‌ای از روش‌ها براي تغيير استراتژيک وب سايت‌ها دانست. اين فرايند به بيان مهمترين عوامل مرتبط صفحه و افزايش اهميت آن در صفحه نتايج جستجو، مي‌پردازد. سئو فرآيند ساده‌اي نيست که به راحتي پياده‌سازي شود زيرا نيازمند دانش زياد، علم پيش زمينه‌اي و صبر است. موتور‌های جستجو با تغيير مداوم الگوريتم‌های رتبه‌بندی خود غير قابل پيش‌بينی هستند؛ بنابراين وظيفه مهندسين سئو بروز نگه داشتن اطلاعات خود در اين زمينه است.

رزومه سخنران
امین کاظمی اقدم

آخرین مدرک تحصیلی : کارشناسی حسابداری

شرکت در دوره های آزاد :

 • نامزد دارنده برترین شبکه اجتماعی ایران ازجشنواره رسانه های دیجیتال - 1391
 • شرکت در جشنواره وب ایران - 1390 تا 1394
 • اخذ گواهینامه CIW WEB DESIGN از دانشگاه تهران - 1392
 • اخد گواهینامه بین المللی IMAGE EDITION و WEB EDITION در سال 1392

سوابق هنری :

 • بیش از 8 سال سابقه فعالیت آزاد در زمینه طراحی گرافیک و طراحی وب
 • عضو تیم اجرایی گپ گرافیک تبریز از ۱۳۹۴ تا به امروز

محل اشتغال فعلی :

 • مدیرعامل و موسس شرکت آذر وب تیک با برندهای لیمووب ، لیمو استور ، لیمو گرافیک از سال ۱۳۹۱ تا به امروز
 • موسس رسانه آهنگ از سال ۱۳۹۴ تا به امروز

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *