وب و مدیا‌های‌جدید / شیوه های نو در تبلیغات

پجشنبه گذشته، دهم دی ماه نودوچهار،  هشتاد و هفتمین نشست گپ گرافیک، با سخنرانی سعیده دباغیان در مبحث وب و مدیای جدید با موضوع شیوه های نو در تبلیغات کار خود را آغاز کرد. در زیر بخشی از ارائه‌ی وی آمده است:

هر تبلیغ برجسته، در نهایت دارای اجرای مناسبی است. تبلیغ‌کنندگان خوب می‌دانند که اهمیت «چگونه گفتن» به اندازه‌ی «چه چیزی گفتن» است. پیام‌های تبلیغاتی برآنند تا با به کارگیری تکنیک‌ها و روش‌های نوین جهت انطباق با نیاز‌ها و خواسته‌های ذهنی انسان معاصر و در نتیجه ترغیب و متقاعد سازی او عمل کرده و پیام خود را به شیوه‌ای خلاقانه و مؤثر به مخاطب انتقال دهند. از این رو مؤسسات به منظور افزایش سطح تبلیغات رقابتی، گاهی از روشها، رسانه ها، وسایل و اجراهای جدید استفاده می کنند.

تلاش پر شور هنرمندان پیشرو در به کارگیری هر وسیله و روش ممکن برای بیان و به تصویر کشیدن ایده ها و تخیلات خود بدین معنی است که اکنون هنرمند، ابداع را مرکزیت کار خود قرار داده و از رسانه‌های جدید به همه نیروی بصری و فن‌آوری پیشرفته‌شان در جهت اهداف خود بهره می‌برد. بر این اساس می‌توان اهمیت و نقش رسانه در ارتباطات را دریافت.

رسانه‌های جدید تبلیغاتی

با توجه به حضور فن‌آوری دیجیتال در تمام ابعاد زندگی معاصر، بهره‌گیری از روش‌ها و ابزارهای جدید ارتباطی، نیز ضروری می‌نماید. کاربرد گسترده انواع مدیا‌های وابسته به تکنولوژی دیجیتال و الکترونیک در عرصه تبلیغات نیز بیانگر نیازها و خواسته‌های جدید مخاطبان معاصر می‌باشد.

تقریبا از همان آغاز جریان هنر پست مدرن در سال ۱۹۶۰ برخی از هنرمندان کوشیدند با استفاده از دستاورد دانش نوین ، بویژه تکنولوژی‌های وابسته به الکترونیک و کامپیوتر، دست به خلق آثار هنری بزنند. در واقع تمام این تکنولوژی‌های مدرن به نوعی رسانه یا Media محسوب می‌شوند.

رسانه‌های وابسته به تکنولوژی و فن‌آوری روز الکترونیک و دیجیتال همچون; انواع نمایشگرهای دیجیتال، فن‌آوری واقعیت افزوده (AR، فن‌آوری واقعیت مجازی(VR)، پروجکشن ها، فن آوریNFC، فن آوری QR Code) از سویی به مخاطب امکان درگیر شدن با اثر و تغییر در آن را داده و نیز در شکل‌گیری تصویر ذهنی مخاطبان از دنیای اطرف مؤثر می‌باشند.

رسانه‌های تعاملی

پیام‌های تبلیغاتی بیش از هر چیز متوجه گیرنده‌اند. هدف آن ها آگاه کردن او به موقعیت زندگیش است، و به ایجاد واکنش‌هایی در او نظر دارند. یعنی کارکرد اصلی پیام متوجه مخاطب است. چنانچه در فضای رسانه‌ای امروز مفهوم مخاطب دستخوش تغییر اساسی شده و مخاطبان منفعل دیروز به کاربران فعال امروز تبدیل شده‌اند.

رسانه‌های جدید رابطه بین مخاطب و اثر را تغییر داده و تعریفی جدید از هنر تعاملی ارائه کرده‌اند. امروزه تعاملی بودن ویژگی بارز آثار دیجیتال به شمار می‌آید و بسیاری از آن ها را در بر می گیرد. تعامل به مخاطب امکان درگیر شدن با اثر و تغییر آن را می‌دهد.

یائوس بر این باور است: هنگامی یک اثر مورد استقبال قرار می‌گیرد که بتواند پاسخی مناسب یعنی همراه با خوشی و لذت را به مخاطب خود منتقل نماید. به همین دلیل امروزه، بازی و سرگرمی بخش مهم بسیاری از ایده‌های تبلیغاتی می‌باشد.

تغییر در کارکرد رسانه‌ها

خلاقیت و نوآوری در شیوه‌های اجرایی پیام های تبلیغاتی تنها وابسته به دنیای دیجیتال و الکترونیک نمی‌باشد. چنانچه امروزه شاهد کمپین‌های تبلیغاتی شرکت‌ها و مؤسسات بزرگی می‌باشیم که از ابزارها و روش‌هایی کلاسیک به شیوه‌ای جدید و نوآورانه بهره می‌برند. اشیا و ابزارهایی که با توجه به ظرفیت و ویژگی‌هایشان کارکرد رسانه‌ای یافتند.

در این میان ، توانایی ذهن خلاق هنرمند و طراح در بهره‌گیری از رسانه مناسب و بهترین شیوه اجرایی به منظور اثرگذاری بیشتر بر مخاطب و متقاعد سازی او بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *