چاپ / چاپ سه بعدی، از ایده تا واقعیت

پجشنبه گذشته، سوم دی ماه نودوچهار،  هشتاد و ششمین نشست گپ گرافیک، با سخنرانی فرزانه احدی در مبحث چاپ با موضوع چاپ سه بعدی، از ایده تا واقعیت کار خود را آغاز کرد. در زیر بخشی از ارائه‌ی وی آمده است:

در گذشته‌ای نه چندان دور تصور آنکه بتوان هر شکل و یا طرح پیچیده‌ای را به روش‌های مرسوم تولید نمود، دور از ذهن و رویایی به نظر می‌رسید. به عبارت دیگر، تولید یک قطعه یا محصول مستلزم راه اندازی یک کارگاه یا کارخانه مجهز به ابزار و ماشین آلات مختلف و از آن مهم‌تر بدون صرفه اقتصادی برای تولید‌کننده می‌بود.ولی امروزه چاپگرهای سه بعدی این قابلیت را دارند که، هر آنچه را که در تصور و رؤیاهایتان می‌پندارید بسازند و به یک واقعیت تبدیل کنند. به عبارت دیگر، شما با در اختیار داشتن یک دستگاه رایانه شخصی می‌توانید مدل سه بعدی آنچه را که در ذهن دارید ترسیم نمایید و سپس با استفاده از یک چاپگر سه بعدی آن را در دستان خود لمس کنید.

کاربردهای چاپ سه بعدی روزبه روز در حال افزایش هستند. به این دلیل نیز چاپ سه بعدی به طور روزافزون نفوذ بیشتری در بخش‌های صنعت، ساخت‌و‌ساز و مصرف‌کننده‌ها دارد. از ساخت ابزارآلات ساده‌ی روزمره گرفته، تا تولید اعضای بدن انسان یا  استفاده در صنایع فضایی‌، می‌توان روی چاپگرهای سه بعدی حساب کرد.

بزرگ‌ترین ویژگی این محصول نسبت به روش‌های سنتی دقت بالا و سرعت بیشتر و هدر رفت ماده اولیه خیلی کمتر است. آن چیزی را که نمی‌توانیم نفی کنیم، تاثیری است که چاپ سه بعدی بر بخش‌های مختلف از جمله هنر گذاشته و ظرفیت گسترده‌ای که چاپ سه بعدی برای آینده به دنیا نشان می‌دهد.

چاپ سه بعدی (یا تولید افزایشی) یک فرایند ساخت اجسام سه بعدی از یک فایل دیجیتال است. در فرایند افزایشی جسم به وسیله انباشته شدن لایه‌ها از مواد ساخته می‌شود و این فرایند تا ساخته شدن کامل جسم ادامه می‌‌یابد و اصطلاح چاپ سه بعدی برای این منظور به کار می‌رود که کاملا مترادف و سازگار با تولید افزایشی است.

در این فرایند طرح اولیه به وسیله برنامه‌های مدلسازی سه بعدی یا توسط اسکنر سه بعدی ایجاد می‌‌شود. طرح به چاپگر داده می‌شود و نرم‌افزار چاپگر، مدل نهایی را به صدها یا هزاران لایه افقی تبدیل می‌‌نماید. و فایل آماده شده را ارسال می‌کند و چاپگر هر لایه را خوانده و جسم را به وسیله اتصال لایه‌ها به همدیگر بدون نشانه‌ای از لایه گذاری ایجاد می‌‌نماید که در نهایت یک جسم سه بعدی نتیجه کار خواهد بود.

چاپگرهای سه بعدی انواع مختلفی دارند که متداولترین و محبوب ترین آنها روش FDM است. در این روش یک رشته پلاستيکی به نام فیلامنت ذوب شده و خروج آن از طريق یک نازل انجام می‌شود و هر بار يک لايه ساخته، و هر لايه همزمان با رسوب گذاری سخت شده و به لايه قبلی متصل می‌شود.

فرمت مورد نیاز برای پرینت سه بعدی معمولا  STL و OBJ می‌باشد.

در این فرایند انواع مواد و متریال‌های مختلف در شکل رشته‌ای، پودری و مایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربردهای زیادی را می‌توان برای آن نام برد ولی حیاتی ترین کاربرد آن در علم پزشکی می‌باشد. هنرمندان زیادی در حال خلق اثر با چاپ سه بعدی با روش‌های بیشماری هستند که تا قبل از این غیر ممکن یا خیلی سخت بوده است. در این بین پیچیدگی یکی از مزيت هایست که از نظر توليد جلوه‌های ويژه بسیار مورد توجه طراحان و هنرمندان قرار گرفته است.

چاپ سه بعدی با تبدیل طراحی‌ها و عکس‌ها به هنرهای زیبای چاپی سه‌بعدی قابل لمس، در زمینه هنر کمک بسیار زیادی به افراد نابینا برای درک آثار هنری کرده و دنیای جدیدی را به روی این افراد گشوده است.

در این مسیر یک هنرمند گرافیست نیز کتابی برای کودکان کم بینا و نابینا ۶ تا ۸ ساله طراحی کرده که موفقیت خوبی در بر داشته اشت. همچنین در حوزه گرافیک آثاری در زمینه طراحی کاور کتاب، تایپو گرافی و لترپرس ارائه شده است.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *