چاپ / راه، بی‌راه

پجشنبه گذشته، پنجم آذر ماه نودوچهار،  هشتاد و چهارمین نشست گپ گرافیک، با سخنرانی فرزاد ولیزاده در مبحث چاپ با موضوع راه، بی‌راه کار خود را آغاز کرد. در زیر بخشی از ارائه‌ی وی آمده است:

به نظر می‌رسد کیفیت یک امر نسبی است. در واقع کیفیت حاصل توجه بسیار و وسواس‌گونه به جزئیات است.
فرآیند چاپ نیز از این قاعده مستثنی نیست. این صنعت مملو از جزئیات و هزاران راه و بی‌راه است که مسلما شناخت آنها می‌تواند تاثیر شگرفی در کیفیت خروجی کار داشته باشد.

بحث جلسه اول، بیشتر تاکید بر روی مواد اولیه بخصوص کاغذ و مقوا دارد.

هر مدیایی ویژگی‌هایی دارد که حتما در فرآیند تولید تاثیر زیادی خواهد داشت.

عمده ویژگی‌ها را می‌توان در چهار دسته بررسی کرد.

۱ – ویژگی‌های فیزیکی شامل ضخامت، دانسیته، بالک و وزن پایه.
۲ – ویژگی‌های مکانیکی شامل مقاومت کششی، مقاومت به پاره شدن، مقاومت به ترکیدن، مقاومت به تا خوردن و غیره.
۳ – ویژگی‌های شیمیایی شاملPH کاغذ(سیستم ساخت کاغذ)، واکنش پذیری کاغذ و مواد افزودنی موجود در آن با سایر مواد شیمیایی صنعت چاپ از قبیل مرکب چاپ، رنگ‌ها و غیره.
۴ – ویژگی‌های نوری شامل روشن و مات بودن، سفیدی، زردی، درخشش و غیره‌ بدیهی است که با توجه به نوع کاغذ و روش ساخت آن، ویژگی‌های فوق و روابط متقابل بین آنها در انواع مختلف کاغذ بسیار متغیر بوده و به طور طبیعی بر ویژگی‌های کاربردی آنها، اثرات تعیین‌کننده‌ای خواهد داشت.

یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که حین طراحی و تولید نقش بسزایی دارد، راه کاغذ است.

سطح كاغذ دارای خواب یا راه است. به هنگام چاپ باید كاغذ طوری به ماشین خورانده شود كه راه آن موازی محور سیلندر باشد و در صحافی كتاب باید خواب كاغذ موازی عطف كتاب باشد.
هر گاه خواب یا راه كاغذ موازی عطف كتاب نباشد، برگ‌های كتاب حالت افتادگی ندارند بلكه به حالت ایستاده رو به بالا قرار می‌گیرند و خواننده آن را با فشار می‌خواباند، در نتیجه كتاب زودتر فرسوده می‌شود.
كارخانه‌های كاغذ‌سازی در دنیا ، رول‌های كاغذ را بصورت ورق برش داده و سپس ورق كاغذ را در اندازه‎های گوناگون بریده و پس از بسته‌بندی در اختیار مصرف‌كنندگان قرار می‌دهند.
راه بی راه كاغذ و مقوا را به دو صورت فلش و یا SG  و LG نشان داده می‌شود. (Long Grain) یعنی اینكه راه كاغذ موازی ضلع بلندتر است و ( Short Grain ) یعنی راه كاغذ موازی ضلع كوچكتر می‌باشد. علامت نیزه هم روی لفاف كاغذ, نشان دهنده راه كاغذ است. یعنی اگر فلش موازی ضلع بزرگ‌تر باشد, راه كاغذ در جهت ضلع بزرگتر است و اگر فلش در امتداد ضلع كوچكتر كاغذ قرار گیرد, راه كاغذ , ضلع كوچكتر است.
باید توجه داشت كه راه كاغذ هنگام چاپ باید موازی محور سیلندر ماشین چاپ باشد بعنوان مثال اگر یك نوع كاغذ ۷۰ × ۱۰۰ برای ماشین  ۴/۵ ورقی راه باشد, وقتی آن را از وسط نصف كنیم كه در ماشین دو ورقی استفاده شود, بی راه وارد ماشین خواهد شد. بنابراین بهتر است هنگام خرید كاغذ به راه وبی راه نسبت به ماشینی كه قرار است آن را چاپ كند, آگاهی داشته باشیم.

جلسه بعدی گپ گرافیک در بیست و ششم آذرماه برگزار خواهد شد.

 

 

نظرات

2 پاسخ به “چاپ / راه، بی‌راه”

  1. امیر محتشم گفت:

    ماشین ۵/۴ ورقی نداریم
    یحتمل منظور ۴/۵ بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *