لی‌آوت/ لی‌آوت، در لحظه

پنجشنبه بیست و یکم آبــان ماه نود و چهار، هشتاد و دومین جلسه گپ گرافیک با موضوع لی‌آوت، در لحظه برگزار شد. فرزاد ولیزاده و محمدباقر رضایی بصورت مشترک سخنران این نشست بودند که در زیر گزیده‌ای از ارائه‌ی آنها آماده است:

بسیاری از طراحان حین انجام کار با آن زندگی میکنند و کار جزیی از وجود آنها شده است. همین امر باعث میشود تا در مورد یک طرح در هر لحظه و هر مکانی فکر کنند و با دقت در محیط اطراف و جزییات زندگی از آنها برای چیدمان و لیآوت ایده الهام بگیرند. . اما مشکلی که ایجاد می شود این است که ما نیاز به ابزاری داریم تا این ایده های آن را ثبت کنیم. به شکلی کاربردی که بتوان گفت ما بخشی از کار را در لحظ انجام داده ایم.
شرکت ادوبی نرم افزار تلفن هوشمندی با نام ادوبی کامپ Adobe Comp طراحی و منتشر کرده است که به ما این امکان را می دهد تا تحت یک رابط کاربری ساده و دوست داشتنی چیدمان خود را انجام داده و به سادگی آن را به محیط نرم افزارهای طراحی انتقال دهیم. این نرم افزار می تواند در ارتباط با سایر برنامه های شرکت ادوبی برای تلفن های هوشمند مانند ادوبی کپچر Adobe Capture- کار کند.
بعد از انتقال ایده طراحی شده شما به نرم افزار شما میتوانید به سادگی روی جزییبات طرح خود کار کنید و لی آورت خود را تکمیل کنید.
البته فرآیند طراحی لیآوت از آنجا که به عنوان فرآیند اولیه و مبنای بسیاری از پروژه های طراحی محصوب میشود گام هایی دارد که در بسیاری از شرکت های داخلی و خارجی طی میشود.
این مراحل به شرح زیر هستند:
برگزاری جلسه بریف
این جلسه با شرکت طراح و مشتری برای مشخص  شدن کاربرد، هدف، محدودیت ها،  نیازهای مشتری، مخاطب و … برگزار میشود تا در ادامه مسیر طراحی مانعی ایجاد نشود.
ایده پردازی
برای تولید ایده خلاق با توجه به نتایج جلسه بریف ابتدا به تحقیق و مطالعه در مورد موضوع هدف پرداخته و سپس با استفاده از فرآیند های ایدهپردازی شناخته شده و یا تجربیات فردی به تولید ایده خلاق جهت طراحی میپردازیم.
فرآیند طراحی
این فرآیند عمدتا شامل موارد زیر است:
طراحی ساختار و سازماندهی
ایجاد گرید و جدول بندی مناسب با توجه به محتوا و پیام اصلی و نیز ساختار کلی طرح در ایجا باید به حاشیه ها، تعداد ستون، نوع گرید بندی، فاصله ستون های از هم و … توجه ویژه شود. این مرحله باعث ایجاد یکپارچگی، ساختار محکم، نظم و زیبایی بصری میشود.
طراحی سلسله مراتب
با تحلیل و مطالعه محتوا به اولویت بندی مضامبن پرداخته و بر این اساس برای متن و عناصر بصری دیگر سلسله مراتب مناسب را جهت القای بهتر پیام به مخاطب و برقراری ارتباط مستحکم با او پرداخته میشود.
تایپوگرافی مناسب
انتخاب تایپ فیس مناسب، اندازه آن، فاصله خطوط، طول خط،  کرنینگ و ترکینگ و … باید با دقت صورت بگیرد و توجه داشت که این موارد باید در ارتباط با نوع پیام و جنس مخاطب هدف باشد.
تحلیل نهایی طرح
پس از آماده شدن طرح  پیش از ارایه آن باید طراح به دقت به شناسایی نقاط منفی و مثبت کارش پرداخته و معایب آن را از هر جهت اصلاح کند. این امر امکان دفاع مناسب طراح از اثرش را در مقابل مشتری، مخاطب و منتقدان فراهم میکند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *