تصویرسازی / تناقض و تضاد در تصویر

پنجشنبه ۲۳ مهرماه ۹۴، آخرین نشست گپ گرافیک در مورد مبحث تصویر سازی برگزار شد. سخنران این نشست، میلاد آقازاده با تمرکز به موضوع تناقض و تضاد در تصویر  جلسه را آغاز کرد. در زیر گزیده‌ای از صحبت‌های سخنران به قلم وی آمده است:

تصویر از جنبه‌های مختلف با در نظر گرفتن مفهوم قابل بررسی است، خیلی از مواقع ما برای خلق اثری ماندگار و خلاقانه به این فکر می‌افتیم که پا از مرزهای خود فراتر گذاشته و با تکنیک دلخواه شروع به بداهه‌پردازی بپردازیم، بدون داشتن پیش زمینه‌ای نسبت به آنچه که باید برای ترکیب عناصر در سازش تصویر بدانیم نتیجه کار ما شاید از نظر تکنیکی کاری زیبا به نظر برسد ولی از نظر مفهومی بهایی نخواهد داشت.

فکر و ایده خلاق همواره در کنار اجرای تصویری جذاب امکان حضور و دیده و فهمیده شدن پیدا می‌کند. لذا آشنایی با روش‌های خلاق بیان بصری می‌تواند ما را در انجام مطلوب پروژه‌های حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری و تجاری کمک کند. همواره روش‌های مختلفی در رسیدن به ایده برای ایجاد یک تصویر تاثیر‌گذار مورد استفاده قرار می‌گیرند،  برای رسیدن به مفهومی زیبا و به یاد ماندنی در خلق اثر آشنایی با واژه‌هایی همچون : تضاد، تناقض، بزرگنمایی، جایگزاری، اقتباض و … می‌تواند راه‌گشای ما باشد.

تضاد را می‌توان به نوعی ضدیت و ناسازگاری بین دو عامل که می‌تواند به شکل فرم، رنگ و یا حتی حالتی از یک تصور بیان شود تعریف کرد و تناقض یا هم‌ستیزی عبارت است از رویارویی دو گزاره که از لحاظ موضوع و محمول یکسان‌اند، ولی از حیث کیفیت یکسان نیستند و نیز کمیت یکسان ندارند.

به طور مثال می‌توان به دو گزاره «همه دانش‌جویان روشن‌فکر هستند» و «برخی از دانشجویان، روشنفکر نیستند» اشاره کرد. درستی هر دو طرف هم‌ستیزی امکان ندارد، یعنی اگر قضیه «همه دانشجویان، روشن‌فکر هستند» درست باشد، از درستی آن لازم می‌آید که قضیه «برخی از دانشجویان روشن‌فکر نیستند» نادرست باشد و برعکس. نادرستی هر دو طرف هم ستیزی هم امکان ندارد، به این معنی که اگر قضیه «همه دانشجویان، روشنفکر هستند» نادرست باشد، از نادرستی آن لازم می‌آید که قضیه «برخی از دانشجویان، روشنفکر نیستند» درست باشد، زیرا امکان دیگری در میان نیست. در این صورت باید گفت که در برابر هر قضیه فقط یک قضیه هم ستیز وجود دارد.

همانطور که لازمه داشتن بدنی ورزیده تمرین ورزشی است لازمه داشتن نگرش تناقضی و جذاب برای خلق آثار هنری تفکر به مسائل و پیامدهای مختلف می‌باشد، بطوری که یاد بگیریم چگونه دو عامل را که کاملا ضد هم هستند کنار هم در قالب فرمی واحد بکار بگیریم و پیام خود را مثل یک خبرنگار به دریافت کننده منتقل کنیم.

فراموش نکنیم که بیان مفاهیم از طرف المان‌های تصویری به شکلی نباشد که مخاطب را به بیراهه بکشد.

اگر به دنبال موفقیت در هنرهای تصویری در معقوله دیزاین هستید بدون شک درک مفاهیمی چون تضاد، تناقض، بزرگنمایی و… به شما این امکان را می‌دهد که همیشه سوژه‌های جدیدی برای ارائه با رسانه خود داشته باشید.

 

نظرات

یک پاسخ به “تصویرسازی / تناقض و تضاد در تصویر”

  1. salar گفت:

    دس مريزاد به همتون…جلسه ي جالبي بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *