برندینگ / طراحی هویت بصری در استارت‌آپ‌ها

پجشنبه گذشته، هفتاد  و هفتمین نشست گپ گرافیک، در مبحث برندینگ کار خود را خاتمه داد. سخنران این جلسه وحید ناموری با ارائه‌ای پیرامون طراحی هویت بصری در استارت‌آپ‌ها  مبحث این ماه را پیش برد. در زیر بخشی از ارائه‌ی وی آمده است:

در برخی موارد طراحی با ترسیم یا حتی نقاشی اشتباه گرفته می‌شود طراحی یعنی پروسه‌ای برای پیدا کردن یک راه حل برای یک مسئله استارت آپ .

startup weekend    رویدادی است که در آن قرار است یک استارت آپ تمرین شود یا به عبارتی آزمایشگاھی است که در طول ٣ روز نحوه‌ی راه اندازی یک استارت آپ آموخته می‌شود.

اما خود استارت آپ عبارت است از کسب و کارھایی که بصورت سریع قابلیت گسترش‌پذیری و رشد داشته باشند تفاوت این دسته با کسب و کارهای خرد ( ھر کسب و کاری که کارکنانش زیر ٢٠٠ نفر باشند ) در این است که در کسب و کار خرد نسبت درآمد و ھزینه‌ تقریبا یکی است ولی در استارت‌آپ‌ھا بدلیل اینکه بیشتر بر پایه‌ی تکنولوژی ھستند قدرت رشد ھرچه سریعتر را دارند. البته استارت‌آپ‌ھا ھم می‌توانند کسب و کار خرد باشند اما استارت‌آپی موفق است که از حالت کسب و کار خرد در آمده باشد.

پروسه‌ی راه انداختن یک استارت آپ :

راه اندازی و اجرای استارت‌آپ‌ھا لزوما توسط یک طراح اجرا نمی‌شود گاھی حتی کارفرمایانی برای شروع یک کار ، استارت‌آپی راه اندازی می‌کنند.

در ایجاد یک استارت‌آپ در قدم اول، بحث ایده مطرح می‌شود. قدم بعدی بحث تحقیق می‌باشد ( تحقیق در بازار از رقبای مستقیم و غیر مستقیم و مخاطب ). قدم سوم، بوم کسب و کار ( یک تصویر کلی از پروژه قبل از شروع کار )و در آخر بحث ورود به بازار است .

پروسه‌ی طراحی ھویت بصری برند:

طراحی ھویت بصری مانند استارت‌آپ یک پروسه است . ھویت بصری در بعضی جاھا با بحث استراتژی برند و تولید محتوی مشترک است.

مرحله ی اول : بریف ( خلاصه‌ی ایده ) . اطلاعات گرفتن از مشتری ( چه لحنی داشته باشد، مخاطبان ھدف چه کسانی ھستند و … )

مرحله دوم : مطالعه و جمع کردن ایده‌ھای بصری moodboard

طراحی : ما بر اساس مود‌بُرد و تحقیقات انجام شده و مشخصات پروژه شروع می‌کنیم . به پیش‌بینی تاچ پوینت‌ھا می‌پردازیم، منظور از از تاچ پوینت‌ھا نقاط تماسی است که بین برند و مخاطب برند وجود دارد

مرحله ی آخر : ارائه بصورت بصری با توضیحات بیشتر برای مشتری یا کارفرماست.

در این مسیر چالش‌هایی نظیر موارد زیر نیز وجود دارد:

  • نام گذاری : انتخاب نام‌ھایی بدون معنی و مشکل طراحی لوگو برای آنھا بدلیل نبود اطلاعات قبلی و پیشینه‌ ذھنی در ذھن مخاطب
  • تله‌ی ایده
  • شبیه کردن خود به نمونه‌ھای موجود در بازار
  • Do it yourself : صاحب ایده خود را ھمه کاره بداند
  • دغدغه‌ی کارفرما برای انتخاب طراح مناسب

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *