تایپوگرافی / تایپ، دغدغه‌ی روزانه‌ی من

جلسه هفتادم گپ گرافیک  باموضوع ماهانه تایپوگرافی برگزار گردید. این جلسه را عمار عیسی پور با ارائه تصویری از خود در مقابل دیوار نوشته‌های شهر شروع کرد و در ادامه به علاقه و هدف خود از ثبت اتفاقات روی ساختمان‌ها و سطوح شهری و استفاده از آن اتفاقات در آثار تایپوگرافی بیان کرد.

’’در واقع یک راه تعامل دو سویه بین مهارت‌های طراحی، خطاطی و ترکیب با نظام دیداری شهر پیدا کردم و میدانم که سیمای شهر بر روند خلق آثار من تاثیر داشته و آثار من نیز بر سیمای شهر تاثیر می‌گذارد. مسلم است منظورم باز آفرینی یا احیای رسوم و قواعد گذشته نیست، بلکه فرکانس‌هایی است که از سوی سیمای شهر به سمت من میآید و من آنها را دریافت کرده و منعکس می‌کنم. به نظرم این تعامل سازنده است، و هر دو طرف (سیمای شهر و طراح) به رشد همدیگر در جهت بهتر شدن و یافتن راه حل‌های تصویری کمک می‌کرد

تا به امروز یک چیز را فهمیده‌ام، تایپ دغدغه روزانه من است. این دغدغه من را وادار می‌کند تا تمام اتفاقات بعدی شهر را دنبال و ثبت کنم. از نوشته‌های دستی میوه فروشی‌ها تا سر درب مغازه‌ها که با نئون، چلنیوم، شبرنگ و … اجرا شده تا علائم شهری و دست نوشته‌ها و کلیشه‌هایی که روی در و دیوار شهر حضور دارند.
در این جلسه می‌خواهم تاثیرات دیوار نوشته‌های شهر را که چگونه بر آثار من تاثیر گذاشته را با شما در میان بگذارم. چون معتقدم خوانش یک اثر گرافیک در فضای شهر در صورتی میسر است که از جنس شهر باشد. منظورم متفاوت بودن برای دیده شدن یا همرنگ بودن نیست بلکه
کارکرد و تعامل اثر گرافیک با نظام نشانه‌های شهری است. به نظرم گرافیک معاصر در این راستا شکل می‌گیرد و این گونه است که هویت دارد. بدیهی است که در این بستر دیداری شهر انواع خطوط سنتی و دست نوشته و حروف ماشینی و … وجود دارد.
در ادامه فیلم مستندی از پائولا شر (طراح گرافیک آمریکایی) برای حاضرین نمایش داد و در مورد تعامل پائولا شر با فضاهای شهری توضیحاتی داد. وی به حساسیت پائولا شر در مورد نور و روشنایی روی شیشه‌های ساختمان‌ها و تجسم تایپوگرافی به عنوان مجسمه‌ها و لایه‌هایی زیبا روی ساختمان‌ها اشاره کرد و اینکه پائولا شر در واقع تایپ را بر روی سطوح مورد نظر خود تصویرسازی می‌کند.
همچنین اشاره کرد که پائولا شر آخر هفته‌ها به اطراف شهر رفته و موصوعات زیادی برای عکاسی در جهت کمک به تایپوگرافی پیدا می‌کند.
در پایان جلسه گپ و گفت پیرامون مسائل مطرح شده بین عمار عیسی پور و حاضرین شکل گرفت و پس از اعلام برنامه‌های هفته بعدی گپ گرافیک با گرفتن عکس دسته جمعی جلسه به پایان رسید.

شایان ذکراست که گپ آینده در ۲۵ تیرماه به اکران مستند هلوتیکا با دوبله‌ی فارسی اختصاص دارد.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *