طراحان و تعرفه‌های مصوب

جلسه‌ی شصت و دوم گپ گرافیک، عصر پنجشنبه با حضور جمعی طراحان و دانشجویان گرافیک برگزار شد.
موضوع این هفته ” طراحان و تعرفه های مصوب ” درنظر گرفته شده بود که با کمک وحید فریسی و کریم زینتی به بررسی مشکلات صنفی حاضر پرداخته شد.

در ابتدای بحث سوالاتی نظیر :
چه چیزی باعث می‌شود که طراحان گرافیک نتوانند قیمت‌ها را بر اساس تعرفه از مشتری دریافت کنند و چرا قیمت‌ها روند کاهشی دارند ؟
آیا گرافیست امروز طرح نو ارایه می‌دهد ؟
مشکلات موجود با مشتری‌ها از کجا نشات می‌گیرد ؟
آیا کیفیت کارها و طراحان فری لنس و سنف چاپگر در بروز چنین مشکلاتی دخالت و تاثیر دارد ؟
آیا زمینه‌ای برای گرافیست‌ها وجود دارد تا سطح آثارشان را بالا ببرند ؟
تمامی این مشکلات از دوبعد قانونی ( وجود ارگانهای ناظر ) و فرهنگی، روانی ( جایگاه گرافیست در جامعه ) مورد بررسی قرار گرفتند.
در ادامه ی بحث و در گفتگوهای بین اعضا به سوالات اینگونه پاسخ داده شد که : امروزه برخی به بهانه ی الهام گرفتن دست به خلق آثاری می‌زنند که جنبه‌ی اورجینال بودن آثار ازدست رفته و بیشتر حکم کپی را پیدا می‌کنند.
همچنین به دلیل وجود تفاوت هزینه‌ی تمام شده پروژه‌ها برای کانون‌های تبلیغاتی و فری لنس کاران و چاپخانه‌ها و در نتیجه تفاوت قیمت ارایه شده برای مشتری، کارفرمایان دچار سلب اعتماد شده و بیشتر به سراغ قشری که قیمت پایین تر ارایه می‌کنند می‌روند و این اتفاق باعث افت کیفی و سلیقه‌ی کاری سفارش‌دهنده می‌شود.
از سوی دیگر بنظر می‌رسد باید گرافیست اصلی از مونتاژ کار تفکیک شود.
از دیگر دلایل ایجاد مشکلات در صنف طراحان عدم وجود قانون کپی رایت در ایران بیان شد و گفته شد امروزه گرافیست‌های تازه‌کار و خلاق و اساتید باید دست در دست هم داده و از هنرمندان ایده مند حمایت کنند تا سواد و سلیقه‌ی بصری شهروندان بالا برده شود و کیفیت کارها متناسب با قیمت تعرفه‌ها بالا برده شود تا باعث جلب رضایت و اطمینان مشتری شود.
همچنین باید در نظر داشت که مشتری امروز به واسطه‌ی وسیله‌های ارتباطی موجود دارای شعور و فهم بصری بالایی است .
در مورد مشکل موجود با چاپخانه‌ها نیز پیشنهاد شد که چاپخانه‌ها و کارمندان طراح آنها نیز باید زیر نظر سیستم نظارتی باشند مورد روند کار و کیفیت آثار آنها نیز مورد ارزیابی قرار گرفته و سطح کار مشخص و مبلغ صحیح از مشتری گرفته شود .
در مورد زمینه‌ی کافی برای بالا بردن سطح کاری اینگونه مطرح شد که گرافیست باید دارای وجدان کاری باشد و زمانیکه کاری به او محول می‌شود، پروژه را طبق قرارداد فی ما بین و با رعایت حقوق مشتری در کیفیت مناسب ارائه دهد.

در ادامه نیز با بیان این نکته که کارهای گرافیکی، گروهی بوده و بهتر است طراحان در کانونهای تبلیغاتی و به صورت گروهی به فعالیت بپردازند، این روحیه باید در نسل جدید هر چه بیشتر تقویت گردد.
همچنین تعرفه‌های موجود بر اساس هزینه‌های مصرفی کانون‌های تبلیغاتی تعیین شده و باید به این مسئله توجه داشت و قیمت ها باید بر اساس سطح کیفیت کاری طراح مشخص شده و نهاد ها و قانون‌هایی برای حمایت و سطح بندی هنرمندان ایجاد شود .
در ادامه کریم زینتی اضافه کرد در حال انجام و آماده سازی مراحل کد دهی به طراحان سطح شهر هستیم تا سیستم نظارت کیفی و رسیدگی به مشکلات طرفین تقویت گردیده و از جامعه ی طراحان تقاضای همکاری و اتحاد هرچه بیشتر را کرد.
این بحث در هفته آینده نیز پیگیری خواهد داشت.

نگارنده متن: فاطمه زهرا الموسوی

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *