خلاقیت و ایده‌پردازی / پرسه‌زدن‌های خیالی

-864روز -14ساعت -9دقیقه -38ثانیه

صد و چهارمین جلسه از گپ‌گرافیک تبریز، با موضوع «خلاقیت و ایده‌پردازی» و با سخنرانی «اشکان قازانچایی»؛ پنجشنبه سوم اسفند ماه ۱۳۹۶، در سالن همایش‌های مجتمع تجاری‌تفریحی لاله‌پارک برگزار شد.
در بخش یخ‌شکن این نشست، با پخش تصویری از پایتخت آفریقای جنوبی و اعلام خبری شوک‌برانگیز، افراد حاضر در سالن را به تفکر وا داشته شدند. شیرهای آب در شهر «کیپ‌تاون» ممکن است در اواخر بهار ۲۰۱۸ به روی جمعیت چهار میلیونی آن بسته شود، اما این شهر یکی از شهرهای بزرگ جهان است که با آینده‌ای بسیار کم‌آب روبرو است.
در این راستا گروه گپ و مجتمع تجاری تفریحی لاله‌پارک به عنوان یک مسئولیت اجتماعی در حال راه‌اندازی کمپینی با هدف آگاه‌سازی عموم مردم از خطرات بحران قحطی آب هستند و در این مسیر از تمام خلاقان حوزه‌های مختلف دعوت می‌شود با ارائه‌ی ایده‌های خلاق خود، در این اتاق فکر، به تاثیرگذاری این حرکت کمک نمایند. (درباره‌ی فراخوان کمپین)
در ادامه، «اشکان قازانچایی» یکی از هنرمندان خوش‌ذوق کشورمان؛ با پرسش سوالات زیر سخنرانی خود را با عنوان «پرسه‌زدن‌‌های خیالی» و با محوریت موضوع خلاقیت و ایده‌پردازی آغاز کرد.
۱- شما خودتان را یک فرد خلاق می‌دانید؟ چرا…؟
۲- تا به حال برایتان اتفاق افتاده است کاری که تا دیروز توان انجام دادنش را نداشتید، امروز توان انجام دادنش را داشته باشید؟
۳- از قضاوت شدن هراس دارید؟
۴- چرا به همه چیز عادت می‌کنیم؟ نتیجه‌ی این عادت چیست؟
به دنبال پاسخ حضار به این سوالات، قازانچایی بیان کرد: افرادی که در حوزه‌ی طراحی گرافیک فعالیت می‌کنند همیشه در خصوص خلاقیت و ایده‌پردازی با یک سری دغدغه و استرس مواجه هستند. در طراحی یک سفارش، در کوتاه‌ترین زمان، انتظار یک طرح خلاقانه را دارند.
وی گفت: خلاقیتی که به دنبالش هستیم، محصول فعالیت ذهن ما است نه مغز …
سپس «اشکان قازانچایی» جهت شفاف‌سازی موضوع، بحث را به شرح زیر ادامه داد:
* موانع رسیدن به خلاقیت:
۱- افکار منفی
۲- چهار‌چوب‌ها
۳- ترس از قضاوت
۴- عادت و روزمرگی
* توانایی دور کردن و از بین بردن افکار منفی:
همیشه صحبت بر این بوده که اگر می‌خواهید خلاق باشید، فکر نکنید! منظور از فکر نکردن، همان افکار منفی هستند که باید از ذهن دور کرد، هر چند کار دشواریست ولی باید این توانمندی را در خود ایجاد کرد. باید چارچوب‌های فکری خود را بشکنیم تا به ایده‌های خوب و فکرهای جدید برسیم. چارچوب‌های فکری همیشه جلودار خلاقیت هستند.
* ترس از قضاوت باعث محافظه کاری در اندیشیدن!
«آلبرت بندورا» روانشناس کانادایی-آمریکایی، انسان‌هایی که بر ترس غلبه می‌کنند را با چنین مشخصاتی تعریف می‌کند:
تلاشگر هستند، در زندگی نگرانی کمتری دارند، در مواجه با شکست سریعتر به فعالیت باز می‌گردند، اعتماد به نفس جدید به دست می‌آورند!
* ترسمان را به شناخت و آگاهی تبدیل کنیم و خودمان را غافلگیر کنیم!
* به چشم یک فرد خلاق به خودمان نگاه کنیم.
گاهی بد نیست خودشیفته باشیم چرا که باعث می‌شود به آن چیزی که توقع داریم برسیم.
* مغز ما کارهای روزمره را به عنوان عادت رمز‌گذاری می‌کند که به‌اصطلاح «خو گرفتن» نیز تعبیر می‌شود.
در حوزه‌ی طراحی گرافیک، نباید به آنچه که در ذهنمان عادت و رمز‌گذاری شده بها بدیم، چراکه مانع بروز خلاقیت در کار می‌شود.
* حل کردن مسا‌له‌ای که همه می‌بینند راحت است!
کسی که در حوزه‌ی دیزاین فعالیت می‌کند، خود یک مساله حل کن است. یک طراح گرافیک معمولا مسایلی را حل می‌کند که خارج از دید عموم است.
قازانچایی سخنرانی خود را با بررسی و نمایش تعدادی از پوستر‌هایی که خود طراحی کرده بود، پایان داد.
در حاشیه آخرین نشستِ گپ‌گرافیک در سال ۱۳۹۶، زادروز «امیر انتصاری» از بانیان گروه گپ و از اعضای فعال این مجموعه، تبریک و گرامی داشته شد. برای این عزیز، سلامتی و شادکامی آرزومدیم.

 

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *