چاپ / سفارش چاپ

-964روز -3ساعت -33دقیقه -40ثانیه

صد و یکمین گپ گرافیک تبریز، دوم آذر ماه ۱۳۹۶، با محوریت «سفارش چاپ» و با سخنرانی بهرام عفراوی (طراح گرافیک، مدرس، محقق، مولف)، در سالن همایش‌های مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک برگزار شد.
عفراوی دارای مدرک لیسانس فیزیک می‌باشد. به گفته‌ی وی در زمان دانشجویی هم‌اتاقی و هم‌خوابگاهی‌هایش هنرجوی رشته‌ی گرافیک و نقاشی بودند و حضور در چنین فضایی دلیلی شد برای سوق پیدا کردن وی به رشته‌ی گرافیک و فعالیت در زمینه‌ی چاپ شد.
البته لازم به ذکر است عفراوی خطاطی و خوشنویسی را نیز؛ نزد استاد یدالله کابلی آموخته است.
نشست طبق روال جلسات قبلی با آیتم یخ‌شکن آغاز شد که چهار سوال کلی در خصوص چاپ و سفارش چاپی که با هماهنگی سخنران از پیش طراحی شده بودند، مطرح  و جمع حاضر در جلسه نظرات خود را ارائه نمودند.
– چه پارامترهایی در انجام یک سفارش چاپی موثر است؟
– آیا شرکت‌های تولیدی ما یک ناظر حرفه‌ای برای چاپ دارند ؟
– شما چقدر به انجام درست سفارش چاپی متعهد هستید؟
– برای ارائه یک کار خلاقانه در چاپ چه اقدامی انجام میدهیم؟
این سوالات مقدمه‌ای بر صحبت‌های بهرام عفراوی بود. عفراوی در ابتدا گفت: قصد ما ارائه‌ی کارهای چاپی مطلوب و سالم در کشور است و در این خصوص دو مشکل وجود دارد:
– کارفرمای نا آشنا با چاپ: موارد اشتباهی در کار وجود دارد که برای تشخیص آنها، چشم حرفه‌ای می‌خواهد. فردی که تجربه‌ی بسیار در زمینه‌ی چاپ داشته و چشم بصیرت در تشخیص اشتباهات یک کار چاپی دارد.
– طراحان گرافیک نا آشنا با چاپ: مهم‌ترین خروجی که ما از یک طرح می‌گیریم چاپ است. پس علاوه بر خلاقیت در طراحی، بهتر است اطلاعات کافی داشت تا در مرحله‌ی چاپ نیز کارهای خلاقانه‌ای در چاپ طرح انجام شود.
وی در پاسخ به سوال «آیا شرکت‌های تولیدی ما یک ناظر حرفه‌ای برای چاپ دارند؟» این چنین بیان کرد که: متاسفانه تفکر اکثر شرکت‌های طراحی از ناظر چاپ کسی است که کاغذ چاپی بخرد و همراه طرح تحویل چاپخانه دهد (کسی مثل پیک)! در صورتیکه از از یک ناظر چاپ انتظار می‌رود از متریال چاپی اطلاعات کافی داشته و با چاپخانه‌ها نیز به خوبی ارتباط برقرار کند.
عفراوی در ادامه افزود: برای کار خلاقانه در چاپ چه اقداماتی انجام می‌دهیم؟
– شناخت شیوه‌های مختلف چاپ: افست- فلکسو- هلیوگراوی- تامپو- سیلک‌اسکرین
-شناخت جلوه‌های ویژه در چاپ: رنگدانه، چاپ فتوکرومیک، چاپ رنگدانه‌های خاص(پنتون)، چاپ داغی، چاپ مخمل، چاپ واترمارک، چاپ منیوتن، چاپ ترموگرافی، چاپ رایحه، برجسته‌کاری،برش‌های خاص، تاهای خاص، UV روی متالایز، سلفون ورنی، روی طلق روی کالک، روی کاغذ، گرافت، مرکب، رنگ‌ها و …
– شناخت مواد: کاغذ، مقوا و بستر چاپ، رنگ‌ها، پوشش‌ها، دیدن و تمرین بسیار و پر کردن فرم کالبد شکافی اثر چاپی.
بهرام عفراوی پایان صحبت‌های خود را به تشکر از گروه گپ اختصاص داد.
در ادامه جلسه، مهم‌ترین عناوین فراخوان‌های معرفی شده در سایت گپ‌گرافیک اعلام شد و همچنین مرور کوتاهی شد به چند کتاب گروه پژوهشی عفراوی که در خصوص چاپ بود.
در حاشیه صد‌و‌یکمین نشست از گپ گرافیک تبریز، زادروز وحید ناموری و بهرام عفراوی تبریک و گرامی داشته شد. زندگی سرشار از سلامتی، برکت و شادی برای این دو عزیز و بزرگوار آرزومندیم.

متن: نادیا فخیم
عکس: سارا محمدی‌نژاد

 

 

 

 

نظرات

3 پاسخ به “چاپ / سفارش چاپ”

  1. reza گفت:

    هزینه همونجا تو محل دریافت میشه ؟؟ یا آنلاین باید پرداخت بشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *