گزارش دهمین جلسه صبح‌های خلاق تبریز / CreativeMornings Tabriz

دهمین نشست صبح‌های خلاق تبریز، صبح جمعه بیستم مردادماه ۹۶ با حضور قشری از خلاقان شهر تبریز در موزه‌ی بازار و مشاغل این شهر برگزار شد. موضوع این نشست که همزمان با ۱۷۳ شهر مختلف در سطح جهان برگزار می‌شود، به برابری اختصاص یافته بود.

در ابتدای نشست پس از سرو صبحانه به جمع حاضر، از ۱۲ فرد  وقت‌شناس که راس ساعت مقرر اقدام به ثبت‌نام  در نشست این ماه نموده بودند تقدیر شد. سپس دکتر صمد صباغ جامعه‌شناس، هنرمند و مدرس دانشگاه که سخنران این ماه تبریز بود به بیان دیدگاه خود پیرامون موضوع جهانی برابری پرداخت.

وی در ابتدا گفت معنای لغوی « برابری » یکسان بودن است. سپس در ادامه با توجه به زمان محدود سخنرانی مفهموم برابری را در حوزه‌های زبان، جنسیت، موقعیت و جایگاه اجتماعی، توسعه‌ی تکنولوژی، جامعه‌شناسی پزشکی و سایر موارد برای حاضرین تشریح نمود.
وی معتقد است با توجه به اینکه وجود تفاوت در حوزه‌های ذکر شده کاملا طبیعی است نباید نتیجه‌ی این تفاوت‌ها، نابرابری باشد.
صمد صباغ در انتها، با ذکر جمله‌ای از « ژان فرانسوا لیوتار » برای بهتر روشن شدن مفهموم برابری، سخنان خود را این‌چنین به پایان رساند:
اگر در یک بازی؛ با قوانینی که خودمان بازی را طی می‌کنیم به طرف مقابل اجازه‌ی بازی ندهیم، بازی ناعادلانه است. بنابراین، با رفتاری غیر متعارف و غیرانسانی سخن از برابری گفتن نادرست است.

به زودی فیلم کامل این نشست از طریق کانال گروه گپ در آپارات و عکس‌های رویداد از طریق وب‌سایت فلیکر منتشر خواهند شد.

متن: نادیا فخیم

عکس: انیسه زینتی / امیر انتصاری

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *