گزارش پانزدهمین جلسه صبح‌های خلاق تبریز / CreativeMornings Tabriz

صبح روز جمعه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۶، پانزدهمین جلسه از سلسله نشست‌های «کریتیو مورنینگز» با عنوان «زمینه» و با سخنرانی «دکترجلال پیکانی» در محل سالن همایش‌های مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک برگزار شد.

در ابتدا علی سیابانی ضمن خیرمقدم و خوش‌آمد گویی به حضار، متنی در رابطه با موضوع، به روایت شهر مینیاپولیس؛ خالق تم این ماه، قرائت کرد.

سپس دکتر جلال پیکانی(دانشیار رشته‌ی فلسفه دانشگاه پیام‌نور تبریز) سخنرانی خود را با اشاره به فیلم آمریکایی «نقشه پرواز/FLGHTPLAN»  به کارگردانی رابرت اشونتک، آغاز کرد. در این فیلم زنی برای بردن تابوت همسرش به راین با دخترش سوار هواپیما می‌شود اما دخترش را در حین پرواز گم می‌کند در حالی که از مسئولین پرواز کمک می‌خواهد پی میبرد که نام دخترش در لیست مسافران نیست و متوجه توطئه‌ای می‌شود که …

دکتر پیکانی با مثال این فیلم و شجاعت نقش اصلی گفت: تصور کنید یک روز صبح از خواب بیدار شوید و زندگی خود را در چنین وضعیت و شرایطی ببینید.چیزی غیر از آنچه هستید خود را بیابید. طبیعی است در چنین شرایطی دچار جنون می‌شوید.

فریدریش نیچه (فیلسوف آلمانی) معتقد است بخش اعظمی از باورهای انسان اسیر بستر است.

باورهای ما به اعتبار سایر اعتقاداتی که داریم مورد پذیرش واقع می‌شوند و اگر ناسازگار باشد تفکر ما چنین خواهد بود که باورمان صادق نبوده است. به همین جهت برای موضوع این ماه چنین پوستری طراحی شده است. طرح پازل…

هر تکه از پازل بخشی از یک بستر است و اگر یک تکه ناسازگاری کند کار بستر را دچار مشکل می‌کند.

پیکانی در ادامه گفت: انسان‌ها نیز همانند یک پازل و تکه‌های پازل کامل کننده‌ی هم هستند و اثری از خود در جهان باقی می‌گذارند. حال این سوال پیش می‌آید «آیا انسان‌هایی که در تاریخ وجود داشته‌اند همه قطعات جور این جورچین بوده‌اند؟»

لازم به ذکر است تاریخ و تمدن را کسانی ساخته‌اند که قطعات جور نبودند. در واقع ناسازگاری کرده‌اند. مُراد از ناسازگاری‌، ناسازگاری مثبت است. یعنی شخص با آگاهی کامل دست به عمل می‌زند و درون یک بستر می‌اندیشد.

گالیلئو گالیله دانشمند و مخترع سرشناس ایتالیایی یکی از نمونه‌های بارز ناسازگاری مثبت در تاریخ جهان است. نماد کسی که به تنهایی ایستادگی و مقاومت کرد. خیلی از نوابغ در روزگار خود ناشناخته هستند چراکه ناسازگار با تفکر زمان خود بوده‌اند.

وی افزود: نظام معرفتی-روانشناختی باعث می‌شود انسان بدون پیش‌داوری  سراغ پدیده‌ای نرود. جنبه‌ای از کانتکس/زمینه، اثر روان شناخنی بر انسان دارد و این بُعد قضیه بسیار حائز اهمیت است. در واقع آگاهی یافتن  به تاثیر روان شناختی پدیده که کاری بسیار دشوار است.

دکتر پیکانی در پایان سخنان خود بیان کرد: در جهانی که ما زندگی می‌کنیم در یک بستر خاص محدود نیستیم. بنابراین سعی کنیم بسترمان را بزرگتر کنیم. هر بستر یک بازی است و باید توجه داشت بازی وقتی از دور شاهدش هستیم بازی است ولی زمانی که خود وارد بازی می‌شویم دیگر بازی نیست.  چه خوب که زمینه‌های بازی خود را تا می‌توانیم گسترش دهیم.

در پایان پانزدهمین نشست صبح‌های خلاق تبریز و در بخش ۳۰ ثانیه، نیما جهان‌پور جمع حاضر در جلسه را به بازدید از نمایشگاه گروهی عکاسی واقع در سینما ناجی دعوت نمود.

گزارش: نادیا فخیم

عکس: انیسه زینتی

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *