گزارش چهاردهمین جلسه صبح‌های خلاق تبریز / CreativeMornings Tabriz

جلسه کریتیو مورنینگیز تبریز ‌جمعه ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۶، با حضور جمعی خلاق و پرانرژی در سالن همایش‌های مجتمع تجاری تفریحی لاله پارک برگزار شد. این چهاردهمین جلسه از سلسله نشست‌های کریتیو مورنینگز تبریز می‌باشد که در آن دکتر میترا بایرامزاده (دکترای مشاور خانواده) با موضوع مرگ سخنرانی کرد. موضوع این ماه به انتخاب شهر میامی بود.
از نقاط قابل توجه این دوره از رویداد، پر شدن ظرفیت سالن در عرض یک دقیقه در روز ثبت‌نام بود.
در ابتدای این نشست وحید ناموری از افراد حاضر در جلسه که در زندگی خود تجربه نزدیک به مرگ داشتند به بخش ۳۰ ثانیه دعوت کرد و در ادامه بخش ۶۰ ثانیه سلفی که در رویداد کریتیو مورنینگز تبریز تا حدودی تبدیل به یک سنت همیشگی شده است، به جمع حاضر هیجان و نشاط خاصی بخشید.
سپس دکتر میترا بایرامزاده جهت ایراد سخنان خود پشت تریبون رفت.
بایرامزاده در ابتدا ضمن تشکر از برگزارکنندگان این رویداد گفت: برخلاف نظر اکثریت پرداختن به موضوع مرگ در رویداد صبح‌های خلاق، می‌تواند جالب و نتیجه‌ی مثبتی در پایان جلسه همراه داشته باشد.
ترس از مرگ یکی از رایج‌ترین نوع ترس در انسان‌‌هاست. این در حالیست که هدف واقعی مرگ این است که به ما یاد دهد چگونه زندگی کنیم. مرگ با سقفی که به زندگی ما قایل می‌شود هیجان و انگیزه‌ی بیشتر جهت ادامه حیات و اهداف می‌دهد و سردرگمی و ابهامش معنی و اهمیت زندگی را بیشتر می‌کند.
در اندیشه مولانا، یکی از رسالت‌های انبیا مرگ اندیش کردن بشر است. ( طوطی نقل و شکر بودیم ما / مرغ مرگ اندیش گشتیم از شما )
ایشان در ادامه سخنان خود اشاره به سه بحران سخت انسان کرد: بحران اول تولد است. بحران دوم ازدواج و بحران سوم مرگ می‌باشد.
وی افزود: مشکل بشر در این است که با فکر کردن و ترس از مرگ، زندگی کردن را فراموش می‌کند و لحظه‌ها را قربانی کرده و از آنجایی که فرصتی برای جبران نیست مرگ برایش تلخ و ترسناک می‌شود.
دکتر بایرامزاده در جمع‌بندی سخنان خود پیشنهاداتی جهت غلبه بر ترس از مرگ ارائه داد که یک نمونه از پیشنهادات وی تنظیم وصیتنامه غیر مالی بود و از حضار خواستار این شد چنین وصیتی را در همین جلسه روی کاغذ بنویسند.
در پایان سخنرانی و پس از پرسش و پاسخ ، زمان برنامه به سخنرانان بخش ۳۰ ثانیه اختصاص داده شد. “مهرداد امانی” اولین سخنران بخش ۳۰ ثانیه بود که در زندگی تجربه‌ی نزدیک به مرگ داشت. سخنران بعدی بخش ۳۰ ثانیه‌ای که موجب غافلگیری حضار نیز شد خود را با عنوان “وجدان” معرفی کرد. پیام وجدان به همگی در این خصوص بود که در در روزهای سرد بیشتر به یاد حیوانات شهرمان و تامین آذوقه‌ی آنها باشیم و به این ترتیب از کمپین حمایت از حیوانات که توسط گروه گپ راه‌اندازی شده است، رونمایی شد.
در ادامه، طبق روال جلسه‌ی قبل ، بین افرادی که حروف creative mornings داخل کاپ‌کیشان بود، توسط سخنران قرعه‌کشی شده و یک هدیه به عنوان یادگار تقدیم شد.

متن گزارش: نادیا فخیم
تصاویر: انیسه زینتی

 

 

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *