فراخوان سومین جشنواره ملی عکس آب

-918روز -22ساعت -54دقیقه -55ثانیه

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران در نظر دارد به منظور بزرگداشت روز ملی آب در تاریخ ۱۳ اسفند ۹۶ اقدام به برگزاری سومین مسابقه سراسری عکس با موضوع “آب” نماید.
امروز واژه آب در سرزمین کهن و اساطیری ما بیش از هر چیز تکرار می‌شود، سال ها استفاده نادرست از این مایه حیاتی و عدم فرهنگ سازی مناسب و نادیده گرفتن اهمیت آب در توسعه بخش‌های مختلف کشور و تبیین نشدن مکانیزم درست استفاده از آب ما را به بحران آب به شکلی جدی روبه رو کرده است. بخش‌های کشاورزی، صنعت، معدن و همچنین مصارف خانگی در این بین نقش تعیین کننده‌ای دارند.کمپین‌های مختلف آب در چند سال اخیر نشان می‌دهد که این بحران جدی است و برای رسیدن به فرهنگ درست مصرف کردن نیاز به ابزار رسانه و فرهنگیان جامعه ضروری است. بدون تردید مشارکت هنرمندان، اصحاب رسانه و با توانایی آنان در ارائه هوشمندانه و ظریف بحران آب و فراگیر بودن اثرات آن، نقش بسیار برجسته‌ای در آگاه‌سازی جامعه از ابعاد وضعیت موجود دارد و تشویق آنان برای مشارکت در اجرای برنامه‌های بهبود مدیریت آب می‌تواند راهگشا باشد. از این رو سعی داریم با توجه به “مشارکت و حضور مردم و سرمایه‌های اجتماعی در نگهداری آب” با دیدی مستند و خلاق به مقوله آب نگاه کنیم و بتوانیم فرهنگ درست استفاده بهینه از آب را در جامعه گسترش دهیم.

محورهای اصلی جشنواره:
آب و فرهنگ
شعار سازمان جهانی آب: مشارکت و حضور مردم و سرمایه‌های اجتماعی در نگهداری آب را هدف قرار داده است
آب، تکنولوژی و بهره وری هدفمند
تكنولوژی و روش‌های نوین در كشاورزی و آبیاری
آب و بحران سفره‌های زیرزمینی
بهره‌برداری غیر اصولی و حفر چاه‌های غیرمجاز و خشك شدن قنات ها در سالهای اخیر
آب و پدیده‌ها
ورود ریزگردها به دلیل خشك شدن تالاب ها، پوشش گیاه مراتع و….

قوانین جشنواره:
۱- شرکت در مسابقه برای تمامی گروه‌های سنی مختلف و کلیه عکاسان اعم از حرفه‌ای و آماتور آزاد است.
۲- عکس‌ها باید در منطقه جغرافیایی ایران عکاسی شده باشد.
۴- این جشنواره به صورت تک عکس برگزار می شود.
۳- هر شرکت کننده می‌تواند حداکثر ۱۰ عکس ارسال کند.
۴- عکس‌های ارسالی می‌توانند در دسته ها و ژانرهای مختلف عکاسی باشند.
۵- ویرایش نرم‌افزاری و چیدمان در زمان عکاسی مجاز است. عکس‌ها می‌توانند فتومونتاژ و ترکیبی باشند یا مستند؛ با موبایل یا دوربین ثبت شده باشد. هرچند اثر ارسالی نباید از حالت عکس خارج شود.
۶- علاقمندان می‌توانند عکس‌های خود را با فرمت jpg و ابعاد مشخص در سایت ارسال فرمایند . آثار با ابعاد و کیفیت اصلی پس از انتخاب اولیه از عکاسان محترم فراخوانی میشود.
۷-به دلیل ایجاد رقابت و پویایی در میان عکاسان از پذیرش آثار برتر جشنواره‌های مختلف در این جشنواره معذوریم.
۸- سایت رسمی جشنواره www.waterpic.ir می باشد و ارسال عکس ها با همکاری سایت تخصصی گالری عکاسی وانپیکس www.۱pix.ir امکان پذیر است. روشهای دیگر اعم از ارسال پستی و ایمیلی و ارسال در شبکه های اجتماعی پذیرفته نیست.
۹- آثار از طریق دیجیتال و با استاندارد ترین مانیتورها برای داوران نمایش داده خواهد شد و لذا در ویرایش و تنظیمات تصویری اثر ارسالی نهایت دقت شود.
۱۰- ارسال اثر و شرکت در مسابقه به منزله اعلام مالکیت معنوی عکس‌ها ست. در صورت اثبات خلاف آن در هر مرحله، عکس ارسالی حذف شده و عواقب حقوقی آن متوجه ارسال کننده خواهد بود.
۱۱- به عکاسانی که آثارشان به نمایشگاه راه پیدا کند گواهی حضور و پس از چاپ، یک جلد کتاب جشنواره اهدا خواهد شد.
۱۲- در این دوره از مسابقه علاوه بر داوری نهایی آثار توسط داوران اعلام شده بخش امتیاز و رای‌گیری آثار توسط شرکت کنندگان نیز برگزار می‌شود که کاملا فارغ از رای نهایی داوران می‌باشد.
۱۳- به جهت ارج نهادن به اشاعه فرهنگ نقد و بررسی آثار موضوعی عکاسی در این دوره از مسابقه به نظرات برتر جوایزی اختصاص داده می‌شود.
۱۴- برگزار کننده حق استفاده از عکسها و مطالب پذیرفته شده را در نشریات، مطبوعات، سایت های اینترنتی، در ارتباط با این مسابقه را با ذکر نام عکاس داشته و به نمایش در آوردن آن‌ها در سایر مکان‌ها (با ذکر نام عکاس) را برای خود محفوظ نگه می‌دارد.
۱۵ – عکس های ارسالی نباید دارای امضا، نشان، پاسپارتو، حاشیه، قاب و هرگونه نشانه تصویری باشد.
۱۶- شرکت در مسابقه و ارسال عکس به معنای اعلام موافقت با تمامی مقررات مسابقه و تصمیم‌گیری در مورد مسائل پیش‌بینی نشده به عهده برگزار کننده است.

جوایز:
مجموع جوایز نقدی نفرات برتر به مبلغ ۷۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال به سه عکاس برتر به طور برابر به مبلغ ۲۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال برای هر یک از عکاسان و تندیس جشنواره تقدیم می شود.

جایزه بهترین منتقد دیپلم افتخار و مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ ریال

گاهشمار جشنواره:
آخرین مهلت ارسال آثار: ۱ بهمن ماه ۱۳۹۶
انتخاب و داوری عکس‌ها: ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۶
اطلاع رسانی عکسهای پذیرفته شده: ۶ اسفند ماه ۱۳۹۶
مراسم اهدای جوایز: ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ همزمان با همایش روز ملی آب

رئیس جشنواره: محمد حسین شریعتمدار
دبیر جشنواره: خانم مهناز شعبانی
دبیر خانه اجرایی: کلوپ عکس ایران

 

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *