۱۳ تیر ماه | زاد روز فرشید مثقالی

«فرشید مثقالی»، نقاش، گرافیست و فیلمساز
■ متولد ۱۳۲۲ اصفهان
■ فارغ‌التحصیل رشته نقاشی از دانشگاه تهران ۱۳۵۰
■ تصویرگر و تنظیم‌كننده صفحات مجله «نگین»
 تصویرگری چند كتاب برای كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان
■ تأسیس آتلیه «چهل و دو» با مرتضی ممیز و علی اصغر معصومی
■ بنیانگذار بخش فیلم‌های انیمیشن كانون به همراه آراپیك باغداساریان
■ برنده جایزه اول بی‌ینال «بولونیا» برای تصاویر كتاب «ماهی سیاه كوچولو» ۱۳۴۸
■  برنده جایزه «هانس كریستین اندرسون» (نوبل ادبیات كودكان و نوجوانان) برای مجموعه آثار تصویرگری كودكان ۱۳۵۳
■ برنده جایزه «سیب طلا» بی‌ینال براتیسلاوا ۱۳۵۱
■ برنده جوایز متعدد جهانی برای تصویرگری، انیمیشن و گرافیک
■ عضو هیأت داوران چند بی‌ینال و جشنواره جهانی
■ ساخت فیلم‌‌های كارتونی «سوءتفاهم»، «آقای هیولا»، «شهر خاكستری»، «دوباره نگاه كن»
■ تصویرگری كتاب‌های «عمو نوروز»، «جمشید شاه»، «شهر ماران»، «مارمولك اتاق من»، «آرش كمانگیر» و…
چهار دهه پیش بود – انگار – و كسی هم باور نمی‌كرد – شاید – كه یك سری تصاویر ساده و سیال از چند ماهی سیاه گرفتار در یك بركه دور از دریا، جوان گمنامی را همزمان برنده دو جایزه مهم تصویرگری دنیا بكند و برای او، جایگاه بالا و والایی به همراه بیاورد.
فكر نمی‌كنم اینجا فقط قصه تلخ و تاریک و به ظاهر كودكانه «ماهی سیاه كوچولو» به مذاق داوران آن دو جشنواره خوش آمده باشد و حتماً جایزه را به آن خطوط ساده فیگورها و پس زمینه اكسپرسیو نقاشی‌ها داده‌اند كه از درک و دریافت پیشرو «فرشید مثقالی» می‌آمد. ارزش مضاعف این دو جایزه را، كه بعدها تصویرگران بسیاری برای به دست آوردن آن به جد و جهد كوشیدند، تنها كسانی می‌دانند كه هم به «سطح معیار» تصویرگری كتاب كودک در آن دوره و در سراسر دنیا اشراف داشته باشند و هم به خالی بودن این عرصه مهم در ایران و هم به رقبایی كه كتاب پشت سر گذاشته بود.
همین دو جایزه هم انگار سپس پایه و مایه‌ای برای یک عمر كار و كوشش حرفه‌ای و هنری مثقالی می‌شود و او را به شكلی بنیادی با دنیای تصویر و تصویرگری و آنگاه انیمیشن و گرافیک پیوند می‌زند و اجازه می‌دهد او موفقیت خود را در عرصه‌های دیگری ببیند و بیازماید.
یكی از ویژگی‌های بنیادی و بكر در اغلب آفرینه‌های مثقالی، استفاده و كنش آزاد در برابر توان فرهنگ غنی ایرانی است. به طوری كه او بیشتر این فرهنگ و آرایه‌های آن را به عنوان دستمایه آثار خود برگزیده و در برگردان امروزی آن نیز تا حدود زیادی موفق بوده است.
مثقالی چنانچه در بیوگرافی شخصی خود نیز آورده است، نقاشی را در دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و در حضور كسانی چون «علی محمد حیدریان»، «محمود جوادی‌پور» و «جواد حمیدی» آغاز می‌كند و از همین رهگذر توشه‌ای برای همیشه و همواره هنرش برمی‌دارد. آغاز كار حرفه‌ای او اما به همكاری با مجله «نگین» و در سال‌های ۴-۱۳۴۳ برمی‌گردد. مجله‌ای كه هنرمند تصویرگری و تنظیم صفحات آن را به عهده می‌گیرد.
كار در مجله نگین با چند سال فاصله مقدمه‌ای می‌شود برای همكاری مثقالی با كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان، كه مهمترین منبع تولید ایده و فكر برای گروه‌های سنی پائین به حساب می‌آمد. تصویرگری چند كتاب كودک، كه «عمو نوروز» نخستین آنها به شمار می‌رفت، حاصل این دوره از همكاری هنرمند با كانون بود. دوره‌ای دو سه ساله كه تصویرگری «ماهی سیاه كوچولو» هم در آن جای می‌گیرد و جایزه اول بی‌ینال «بولونیا»ی ایتالیا را در سال ۱۳۴۸ نصیب او می‌كند. جایزه‌ای كه در همان سال با افتخار بی‌ینال «براتیسلاوا» چكسلواكی و برای همان كتاب همراه می‌شود.
فعالیت با كانون كه بلافاصله مزیت‌های خود را نشان داده و به درخشش یكجا و یكباره نقاشی در سطحی جهانی انجامیده است، باعث می‌شود مثقالی در سال ۱۳۴۹ به كانون بپیوندد تا به همراه «آراپیک باغداساریان» بخش فیلم‌های كارتونی این نهاد خلاق را بنیان بگذارند. فیلم‌های «آقای هیولا» و «سوءتفاهم» ساخته‌های نخست تصویرگر جوان به شمار می‌آیند كه باز هم به درخشش او می‌انجامند و در فستیوال فیلم‌های كودك تهران جایزه مخصوص و دیپلم افتخار را به دنبال می‌آورند.
از این مقطع به بعد زندگی هنری و حرفه‌ای مثقالی چند شاخه می‌شود و این شاخه‌ها چنان به هم می‌پیچند كه تفکیک و تمایزشان، مگر به عنوان، چندان ساده نیست. خویشاوندی آثار هنرمند نیز از همین زاویه است كه آغاز و اثبات می‌شود. این شاخه به شاخه شدن و از شاخی به شاخ دیگر پریدن را خیلی از هنرمندان معاصر ما آزموده اند و موفق به هم سو كردن آفریده‌های متنوع خود نشده‌اند.
مثقالی این شانس را داشته كه شاخه‌هایی هم نهاد و هم ریشه پیدا كند و در محدوده كوچک یا بزرگ هنر خود از آنها درختی تنومند بسازد. درخت او البته مثل همه درخت‌های واقعی میوه‌های متفاوتی داده است كه میان آنها طیفی از میوه‌های رسیده و نارس و حتی به شكوفه نشسته می‌توان دید و یافت.
و اما مثقالی كه حالا (۱۳۴۹) ذوق خود را در سینمای انیمیشن نیز آزموده و به موفقیت‌هایی نیز دست یافته است، ضمن تولید فیلم‌های دیگر به طراحی پوستر برای فیلم‌های كانون و فستیوال فیلم كودک كانون می‌پردازد.
«پسر و ساز و پرنده»، «شهر خاكستری»، «دوباره نگاه كن»، «كرم خیلی خیلی خوب»، «بهتر، بیشتر»، «یك قطره خون، یك قطره نفت» و سری فیلم‌های «آیا می دانید چطور؟» عنوان ساخته‌های سینمایی این هنرمند اواخر دهه پنجاه و در كانون به حساب می‌آید. در همین فاصله و بین ساخت انیمیشن و طراحی پوستر، او همچنان به ایلوستراسیون (تصویری) كتاب‌های كودک ادامه می‌دهد و در سال ۱۳۵۰ جایزه افتخار بی‌ینال كتاب «بولونیا» (ایتالیا) را برای تصویرگری كتاب «قهرمان»، در سال ۱۳۵۱ جایزه «سیب طلا» بی‌ینال «براتیسلاوا» (چكسلواكی) را برای تصویرگری كتاب «آرش كمانگیر» و بالاخره جایزه «هانس كریستین اندرسون» (نوبل ادبیات كودكان و نوجوانان) را در سال ۱۳۵۳ برای مجموعه آثار تصویرگری كودكانش دریافت می‌كند. این جایزه اخیر را كه هنوز هیچ كس از خیل تصویرگران ایرانی كتاب‌های كودک و نوجوان حتی بدان نیندیشیده و مثقالی را در دنیای تصویرگری كتاب كودک دنیا تثبیت كرد، هنرمند طی مراسمی در شهر «ریودوژانیرو» برزیل می‌گیرد.
و اما اگر بخواهیم باز به فعالیت‌های هنری مثقالی بپردازیم، باید به سرپرستی قسمت گرافیک كانون و تأسیس آتلیه گرافیک «چهل و دو» با همكاری «مرتضی ممیز» و «علی اصغر معصومی» در سال ۱۳۴۸ نیز اشاره‌ای داشته باشیم. به این‌ها همچنین می‌توان جوایزی را افزود كه هنرمند از جشنواره‌های مختلف كتاب، فیلم و طراحی گرافیک در یافت می‌كند.
جایزه مخصوص فستیوال فیلم «ونیز» ایتالیا برای فیلم «پسر و ساز و پرنده» (۱۳۵۲)، جایزه مخصوص فستیوال فیلم «مسكو» برای فیلم «دوباره نگاه كن» (۱۳۵۴)، جایزه بزرگ فستیوال فیلم كودک «جیفونی» ایتالیا برای فیلم «دوباره نگاه كن» (۱۳۵۴)، جایزه مخصوص نمایشگاه كتاب «لایپزیک» برای كتاب «مارمولک اتاق من» (۱۳۵۴)، سومین جایزه بی‌ینال پوستر «ورشو» لهستان (۱۳۵۶) و جایزه «نوا» از ژاپن برای كتاب «من و خارپشت و عروسكم» (۱۳۶۴) مجموع جوایزی به شمار می‌روند كه او در سال‌های قبل و بعد از انقلاب با آفرینه‌های همگون و همخونش نصیب خود می‌كند.
علاوه براین، مثقالی داور چندین جشنواره داخلی و خارجی نیز بوده است، كه از میان آنها نیز می‌توان به داوری در بی‌ینال‌های تصویرگری «براتیسلاوا» و «بولونیا»، فستیوال فیلم كودک تهران و فستیوال فیلم انیمیشن «انسی» فرانسه اشاره كرد.
مثقالی مدتی نیز در پاریس مشغول نقاشی و مجسمه‌سازی می‌شود. مجسمه‌ها و نقاشی‌هایی كه البته بیش‌تر از جنس ولحن تصویر‌های ساده و رؤیایی او به حساب می‌آیند و علاوه بر تنوع رنگ از مواد اولیه نامرسومی چون چسب و چوب و كاغذ تشكیل می‌شوند. نمونه‌ای از مجسمه‌های مثقالی را می‌شد چند سال پیش آویزان از سقف موزه هنرهای معاصر تهران دید. اثری كه او در نمایشگاه «باغ ایرانی» و در كنار مجسمه جنبای «الكساندر كالدر» و بالای حوض روغن هنرمند ژاپنی شركت داده بود.
از مجسمه‌های او كه در همان سال‌های اقامت در پاریس درگالری «سامی كینكز» به نمایش درمی‌آمد، میان كتاب «مجسمه‌های كاغذی» هنرمند نیز می‌توان سراغی گرفت و دید. كتابی كه با قطع كوچک خود خیلی جدی نمی‌نماید، اما تداعی همان كتاب‌های كودک را می‌كند كه او تصویرگری كرده است. یک بخش دیگر از زندگی حرفه‌ای مثقالی را باید در آمریكا پی‌گرفت. بخشی كه با اقامت او در كالیفرنیا و در سال ۱۳۶۵ آغاز می‌شود و با راه اندازی یک استودیوی شخصی گرافیک به نام «دسک تاپ استودیو» ادامه می‌یابد. اقامت در كالیفرنیا و انجام كارهای گرافیكی هم بالاخره در سال ۱۳۷۳ به اقامت در شهر سانفرانسیسكو و تولید آثار مالتی مدیا و طراحی و ساخت فضاهای ویرچوال رئالیستی برای اینترنت منجر می‌شود.
از كارهای این دوره ۱۱ ساله مثقالی متأسفانه و انگار هنوز چیزی در ایران و در سال‌های بعد از بازگشت‌اش منتشر نشده كه در معرض دید و داوری قرار بگیرد و كتابی هم كه به منتخب آثار گرافیكی و تصویرگری او می‌پردازد، در واقع بیشتر مروری بر فعالیت‌های حرفه‌ای پیش از انقلاب و نمونه‌های پراكنده‌ ای از آفرینه‌های بعد از انقلاب وی دارد.
فرشید مثقالی دهه اخیر را در ایران گذرانده است و مگر در چند نمایشگاه و چند داوری و… خیلی خود را بروز نداده است. حضور سنگین و سكوت ثقیل او كه اصلاً و انگار ربطی به آن آدم پرهیاهوی چند دهه قبل ندارد، حالا و همچنان ما را به گذشته‌های هنرمند و آثار درخشان او پیوند می‌زند. آثاری كه به قول مرتضی ممیز – دوست دیرین مثقالی – راه خود را چندان راحت باز نكرده‌اند و اگر تأیید جشنواره‌های جهانی نبود، همچنان با مخالفت‌های زیادی مواجه می‌شدند.
این جاگیری سخت و این جریان ناهموار برای هنر ماندگار مثقالی را برای مثال می‌توان در مراجعه به تصویرگری او از شعرهای «نیما یوشیج» یا كتاب‌هایی چون «می‌تراود مهتاب» و «آفرینش ایرانی» كه در دهه پنجاه به طور مشخص دید و دریافت كرد. آثاری كه از كلاژ همزمان ذهنیت‌های كودكانه و بزرگسالانه به وجود آمده‌اند و به طور ضمنی جدال هنرمند با دنیای اطراف را نیز نشان می‌دهند. این جدال كه بیشتر با سكوت و از سكوت آغاز و دامنه‌های آن تا شعر سپید و گاه نیمایی نیز كشیده می‌شود، در بازخورد كودكانه‌اش انقلابی تصویری و تجسمی است و در تأویل و تحویل به دنیای آدم بزرگ‌های این سرزمین بسیار خشک و خشن و بی روح به حساب می‌آید. اینجاست كه همین آفرینه‌ها راه خود را به سرزمین‌های دیگری می‌گشایند و در متن بهتر و بزرگتری به سنجش در می‌آیند و جواب می‌گیرند.
«ماهی سیاه كوچولو» كه حالا نسل‌های بسیاری آن را دیده و خوانده‌اند و در تعیین و تكوین مسیر فكری و هنری مثقالی تأثیر به سزایی داشته و گذاشته است، در بازگشت به سال‌های آفرینش‌اش و در بازگشت به هنر تصویرگری و گرافیک همان سال‌ها، به گونه‌ای حدیث نفس هنرمند نیز می‌نماید و این بس بعید و عجیب نیست كه او باید در میان داشته‌ها و نداشته‌های این دو هنر راه دیگری می‌یافت كه با وجود محدوده مشخص و مستقل خلاقیت و ابداع در آن، حالا پیروان بسیاری دارد. مثقالی با همان خطوط ساده و سیاه و سیال و در همان سال‌ها ثابت كرد كه آن بركه جای زندگی نیست و باید به دریا اندیشید.
منبع: روزنامه ایران

نظرات

یک پاسخ به “۱۳ تیر ماه | زاد روز فرشید مثقالی”

  1. فرشته گفت:

    استاد عزیز❤️❤️❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *