گزارش یازدهمین جلسه صبح‌های خلاق تبریز / CreativeMornings Tabriz

یازدهمین نشست از رویدادهای بین‌المللی صبح‌های خلاق با موضوع نبوغ و به سخنرانی بهرام آشفته، جمعه سوم شهریور ماه ۹۶ در حضور جمعی خلاق و خوش ذوق در سالن اجتماعات موزه بازار و مشاغل شهر تبریز برگزار گردید.
جلسه با معرفی و قدردانی از هفده نفر اولی که در شصت ثانیه‌ی ابتدایی موفق به ثبت‌نام شده بودند، آغاز شد. در ادامه‌ی این رویداد فیلم کوتاهی جهت معرفی سخنران این نشست «بهرام آشفته، مجسمه‌ساز و جانک آرتیست» پخش شد.
سپس بهرام آشفته با بیان چگونگی تغییر مسیر زندگی خود، سخنرانی‌اش را شروع نمود؛ اینکه بعد از ۱۷ سال فعالیت در حوزه‌ی مکانیکی و تعمیرات خودرو، مجسمه‌سازی می‌شود که آثارش دنیا را گشته و موفق به کسب جایزه دو دوره جشنواره فجر نیز شده است.

وی دگرگونی زندگی خود را اینگونه توضیح داد: از کودکی علاقه‌ی زیادی به طراحی و نقاشی نشان می‌دادم و نقاشی‌هایم فراتر از نقاشی یک کودک هفت/هشت ساله بود. در حین کار مکانیکی با توجه به قوه‌ی تجسم بالایی که داشتم با ضایعات و قطعات دور ریز خودرو هر ازگاهی مجسمه‌ای می‌ساختم. با مطالعه کتاب‌هایی در زمینه‌ی روانشناسی موفقیت، به این باور رسیدم که کار مکانیکی را با وجود اینکه دوست داشتم، کنار گذاشته و از سال ۸۵ علارغم مخالفت‌های اطرافیانم، مسیری را شروع نمودم که عاشقش بوده و به طور جدی وارد کار و حوزه‌ی هنری شدم. با جمع‌آوری ضایعات از سطح شهر و قطعات دور ریز کارخانه‌ها و یک مشت مُهره و پیچ و آهن و … ترکیب خاص خودم را به وجود آورده و تبدیل به تندیس دلخواهم می‌کردم.
وی در ادامه به کتابی تحت عنوان «چشم دل بگشا» از «کاترین پاندر» و فصل هفتم این کتاب که مبحثی در خصوص طرح الهی بود اشاره کرد. آشفته اذعان نمود که طرح الهی در ناخودآگاه هر انسانی است و باید آنقدر با خود در ارتباط باشیم تا استعدادها و توانایی‌هایمان را کشف کنیم.
با توجه به اظهارات این مجسمه‌ساز خلاق، وی وقتی حرفه‌ی مجسمه‌سازی را شروع کرد که نه هنرمندی از این شاخه‌ی هنری می‌شناخت و نه آموزشی در این خصوص طی کرده بود. در حالی که امروز با صرف انرژی و پیگیری مسیری که با عشق قدم در آن گذاشته است، آثارش به طور مستقیم و غیرمستقیم در خارج از کشور به فروش میرسد. آشفته همسرش را در این مسیر سخت، به عنوان حامی و مشوق سرسخت خود نیز معرفی کرد.
در پایان، بهرام آشفته حاضران در نشست را برای یافتن طرح الهی خود تشویق نمود و تاکید کرد که یافتن این جوهره در روند پیشرفت هر انسانی باعث تبلور وی خواهد بود.
قابل ذکر است مجموعه‌ای از مجسمه‌های بهرام آشفته توسط شهرداری تبریز خریداری و در موزه عمارت شهرداری این شهر به نمایش عموم گذاشته شده است.

همچنین اجرای بخش ۳۰ ثانیه‌ی یازدهمین صبح‌های خلاق تبریز به عهده‌ی «ریحان طراح» با موضوع زمینی پاک و سالم و بدون پلاستیک بود وکه این هنرمند سفالگر پیشنهاد خود را در این زمینه مبنی بر جایگزین کردن کیف‌های پارچه‌ای به جای کیسه‌های پلاستیکی مطرح کرد.
این نشست در نهایت با معرفی موسسه خیریه طوبی و توضیح در خصوص نوع فعالیت این موسسه توسط کریم زینیتی پایان یافت.

متن گزارش: نادیا فخیم

عکس: انیسه زینتی / امیر انتصاری

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *