معرفی کتاب | دايرۃالمعارف هنر رويين پاکباز – سه جلدی

مولف در پیشگفتار این مجموعه نوشته است: «تجدید چاپ مکرر نخستین ویراست دایرةالمعارف هنر (پانزده بار در طی سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۴)، حاکی از نیاز روزافزون جامعه فرهنگی ایران به انتشار این‌گونه کتاب‌های مرجع و تخصصی است. هرچند نخستین ویراست دایرةالمعارف هنر با هدف در دسترس گذاشتن اطلاعات لازم و مفید تالیف شده بود، ‌اما تحولات سریع هنر در جهان و ایران، بازنگری، گسترش و روزآمدسازی آن را ضروری می‌نمود. پس کاری را آغاز کردیم که بیش از ده سال به درازا کشید و حاصل آن اکنون به صورت دایرةالمعارف هنر سه‌جلدی در پیش روی شماست.

ویراست جدید دایرةالمعارف هنر از بخش اصلی (بدنه) و بخش‌های فرعی (پیوست) تشکیل یافته است و هر بخش ترتیب الفبایی جداگانه دارد. مدخل‌های بدنه (از الف تا ی) در جلدهای یکم و دوم و پیوست‌ها در جلد سوم جای گرفته‌اند. گستره این دایرةالمعارف شامل مقولات نقاشی، ‌ پیکره‌سازی، طراحی، گرافیک، عکاسی، رسانه‌های نو، تصویرگری، چاپگری و طنزنگاری است. همچنین در جلدهای سه‌گانه آن اطلاعات سودمندی در زمینه‌های طراحی صنعتی، معماری، ‌خوشنویسی، سفالگری و برخی هنرهای سنتی می‌توان یافت.

… اختصاص بیش از ۷۰۰ مدخل به معرفی هنرمندان ایرانی معاصر از جمله ویژگی‌های بخش اصلی دایرةالمعارف است. در انتخاب این گروه از هنرمندان صرفا زمان شروع فعالیت آنان (پیش از سال ۱۳۷۷) را مبنا قرار داده‌ایم. چه بسا در این انتخاب نام‌هایی از قلم افتاده باشند که علت عمده آن فقدان اطلاعات کافی در مورد فعالیت هنری آن‌ها بوده است.»

«دایرةالمعارف هنر» در سه جلد تدوین شده و دو جلد بدنه مجموعا شامل ۵۳۷ مدخل، ۱۱۴۳ تصویر سیاه ‌و سفید و ۳۷۴ تصویر رنگی است. جلد اول این مجموعه در ۸۷۶ صفحه علاوه بر معرفی، پیشگفتار، منابع و راهنمای استفاده، مدخل‌های «الف تا س» را در خود جای داده است. جلد دوم نیز مدخل‌های «ش تا ی» را در ۸۲۲ صفحه شامل می‌شود. همچنین جلد سوم تاریخ‌شناسی، ‌ مضمون‌شناسی و نمایه‌ها را در ۵۸۰ صفحه دربر می‌گیرد.

مولف : رویین پاکباز
انتشارات : فرهنگ معاصر
قیمت : ۲۰۰ هزار تومان

رویین پاکباز که کارشناسی ارشد زیبایی‌شناسی خود را در سال ۵۶ از دانشگاه سوربن گرفته، کار تالیف این اثر را به همراه واحد پژوهش بر عهده داشته است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *