معرفی هنرمند | جواد مجابی؛ نقاش و منتقد ادبی و هنرهای تجسمی

۲۲ مهر ماه زادروز جواد مجابی / شاعر، نویسنده، منتقد ادبی و هنرهای تجسمی، نقاش،طنزپرداز و روزنامه‌نگار ایرانی

جواد مجابی متولد بیست و دوم ماه مهر ۱۳۱۸ در شهر قزوین شاعر، نویسنده، منتقد ادبی و هنرهای تجسمی، نقاش،طنزپرداز و روزنامه‌نگار ایرانی است. از او آثار متعددی به چاپ رسیده‌است. همچنین برای مدت کوتاهی سردبیر مجله ادبی دنیای سخن بود.
از او تا به حال ده‌ها کتاب در زمینه داستان منتشر شده است. وی اوایل دهه ۴۰ لیسانس حقوق و دکتراى اقتصاد را از دانشگاه تهران گرفت. ۱۹ سال کارمند دادگسترى و بعد کارشناس فرهنگى وزارت فرهنگ و هنر بود.

همزمان، روزنامه نگارى حرفه‌اى را در بین سال‌هاى ۱۳۴۷-۱۳۵۸ در روزنامه اطلاعات با عنوان دبیر فرهنگى روزنامه ادامه داد. بعدها با مجلات ادبى ایران از جمله فردوسى، جهان نو، خوشه، آدینه و دنیاى سخن همکارى داشت.

از او بیش از ۵۰ اثر چاپ شده است که عمدتاً شامل ۸ مجموعه شعر، ۴ مجموعه داستان کوتاه ، ۹ رمان، چندین نمایشنامه و فیلمنامه و داستان کودکان و آثار طنز و طرح‌هاى هجایى و چند مجموعه مقالات و چند شناخت‌نامه ادبى درباره نویسندگان و شاعران ایران است.

علاوه بر انتشار شعرها و رمان‌ها و داستان‌ها، کار عمده او، تحقیق درباره نوپردازان هنرهاى تجسمى ایران است که بالغ بر ۶ جلد مى‌شود، که تاریخ تحلیلى زندگى و آثار نقاشان و مجسمه سازان ۵۰ سال اخیر است.

مجابی همسر و دو فرزند دارد و به عنوان طنز پرداز مدرن شهرت دارد و طنز را در شکل‌هاى مختلف کلامى و تصویرى تجربه کرده است. نقاشى مدرن را به تفنن تجربه و چند نمایشگاه از کارهاى خود عرضه کرده است.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *