معرفی هنرمند | آلخاندرو ماگایانس؛ طراح گرافیک و تصویرگر

سارا شمسیسارا شمسی

آلخاندرو ماگایانس یکی از مشهورترین طراحان گرافیک و تصویرگران حال حاضر است. ماگایانس متولد ۱۹۷۱ مکزیک و فارغ التحصیل مدرسه ملی هنرهای بصری است و از سال ۱۹۹۴ به عنوان طراح آزاد مشغول بکار است.پوسترهای او با مضامین فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در مهمترین مجموعه‌ها به نمایش درآمده است. او جوایز متعددی را به خود اختصاص داده است که از جمله جوایز بینال مسکو، بینال ورشو، بینال پوسترهای آمریکای لاتین در بولیوی و جایزه اول پوسترهای سیاسی اجتماعی در بلژیک را می توان نام برد.

او از معدود طراحانی است که همواره در کنش متقابل با فرهنگ بومی خود به خلق آثارش پرداخته است. مکزیک وارث یکی از پیشرفته‌ترین فرهنگ‌های سرخپوستی در سراسر قاره‌ی آمریکا است؛ آزتک‌ها و مایاها، دو تمدنی که غنی در تصاویر شگفت‌انگیزند و مجذوب مرگ در مفاهیم پیدایش و تکامل جهان. این مجذوبیت در عین حال شوخی و طنز را همراه خود دارد که به بخشی از فرهنگ واقعی آنها تبدیل شده است. اما سیصد سال استعمار نیز تاثیرات بسیاری در این کشور گذاشته است.

مکزیک کشوری فقیر در همسایگی بزرگ‌ترین و قدرتمندترین کشور سرمایه‌داری جهان است. در عین حال، امروزه مکزیک پرقدرت‌ترین کشور آمریکای لاتین از لحاظ جلوه‌های هنری و روشنفکرانه است. مشکل هویت ملی، بحران مشروعیت سیاسی و فرهنگی همواره در مکزیک وجود داشته است، از طرفی همسایه‌ی ایالات متحده بودن، این کشور را با تهاجمات بسیار سیاسی، فرهنگی و تکنولوژیک روبرو ساخته است. در این میان هنر و فرهنگ مکزیک بازتابی از تاریخ این کشور و ترکیبی از فرهنگ‌های تمدن‌های پیش از ورود اسپانیایی‌ها و فرهنگ اسپانیاست.

به لحاظ جامعه شناختی همه‌چیز فرهنگ است و همه چیز در زیر مجموعه‌ی آن قرار می‌گیرد. آداب و رسوم، اعتقادات، اخلاقیات، باورها، آثار ادبی و هنری و… از اجزای فرهنگ معنوی هستند و در واقع هویت فرهنگی هر جامعه را تشکیل می‌دهند. هويت فرهنگي، حول محورهايي همچون مرز جغرافيايی سرزمين، دين و مذهب، باورها و سنن فرهنگی و زبان مشترک تعريف می‌شود.

بداعت بیان ماگایانس، روایت بصری اثرگذار و توانمندی است از هویت فرهنگی کشورش، مکزیک. ماگایانس هنرمندی است که بی‌تفاوت از کنار مسایل اجتماعی روز نمی‌گذرد و عمیقا نسبت به رویدادهای اطرافش حساس است، فرهنگ بصری محیطش را از فیلتر ذهن خود عبور می‌دهد و با زبانی هجوگونه روی در و دیوار شهر با مردمش سخن می‌گوید. او فرهنگ غنی کشورش را با زبان شخصی خود در آثارش به تصویر می‌کشد. آن‌چنان که خود می‌گوید کودکی‌اش را در لابلای کتاب‌های والدین‌اش سپری کرده است. بیشتر اوقاتش را صرف طراحی کردن می‌کند و این روند تا به اکنون ادامه دارد، رابطه‌ی او با دفترچه‌ی طراحی‌هایش رابطه‌ای بسیار زنده است، چنان‌که زمزمه‌های این ارتباط را در آثار طراحی پوستر خود را نشان می‌دهند.

این مکزیکی فرهیخته دوست دارد خوش‌قریحگی خویش را بازتولید سنت‌های مکزیکی به نمایش گذارد. در یک کلام می‌توان گفت که آلخاندرو هنرمندی است که می‌خواهد هر آن‌چه را که می‌بیند نشان دهد، و مدیوم پوستر برای او بهترین راه برای ابراز افکارش نسبت به مسایل جامعه‌اش است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *