درباره‌ی انجمن گفتگوی پایدار فرهنگ و هنر

امیر انتصاریامیر انتصاری

گروه گپ  فعالیت خود را از مرداد ماه سال ۹۲ آغاز کرده است و پس از ۳ سال فعالیت بی‌وقفه در قالب جلساتی مانند جلسات هفتگی گپ گرافیک، گپ عکاسی، گپ مدیریتی و گپ تصویرسازی، و همچنین اقدام به اخذ نمایندگی رویداد جهانی CreativeMornings و برگزاری آن، و از طرفی برگزاری نمایشگاه‌های هنری بین‌المللی در شهر تبریز، که این فعالیت‌ها با استقبال پرشور دوستداران و فعالان عرصه فرهنگ و هنر روبرو و تعداد اعضایی بالغ بر ۹۰۰ نفر در رویدادهای مختلف گروه گپ، گرد هم آمدند.

این سطح استقبال و حمایت ما را بر آن داشت تا برای ساماندهی هرچه بهتر این همراهان، و بالقوه ساختن انرژی و قدرتشان، این جمع پرشور و صمیمی را از قالب شرکت‌کنندگان و مخاطبان جلسات هفتگی و ماهانه خارج کرده و در قالب سازمانی مردم نهاد با عنوان «انجمن گفتگوی پایدار فرهنگ و هنر» گرد هم آوریم.

سازمان‌های مردم‌نهاد یا (Non governmental Organization : NGO) در کلی‌ترین معنای خود، به سازمانی اشاره می‌کند که مستقیماً بخشی از ساختار دولت محسوب نمی‌شود اما نقش بسیار مهمی به‌عنوان واسطه بین فردْ فردِ مردم و قوای حاکم و حتی خود جامعه ایفا می‌کند. یکی از اولین سازمان‌های این چنینی، صلیب سرخ جهانی است که در سال ۱۸۶۳ تأسیس شد.

گزارش تهیه‌شده توسط سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۵ درخصوص حکومت جهانی، نشان می‌داد که در آن زمان قریب به ۲۹۰۰۰ سازمان مردم‌نهاد بین‌المللی وجود داشته‌است. تعداد سازمان مردم‌نهاد داخلی کشورها حتی از این رقم نیز بالاتر بوده‌است و حدود ۲ میلیون سازمان غیردولتی در ایالات متحده آمریکا فعالیت می‌کنند که بیشتر آنها در ۳۰ سال گذشته تشکیل شده‌اند.

روش‌ها و شیوه‌های مورد استفاده سازمان‌های مردم‌نهاد با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال، سازمان عفو بین‌الملل نیز که بزرگترین سازمان حقوق بشر در جهان است، نمونه‌ای دیگر از یک سازمان مردم‌نهاد است. سازمان عفو بین‌الملل یک انجمن جهانی از مدافعان حقوق بشر را تشکیل داده و بیش از ۵/۱ میلیون عضو، حامی و مشترک در ۱۵۰ کشور در جهان دارد.

سازمان‌های مردم‌نهاد برای رسیدن به اهداف مورد نظر خود نیاز به برقراری روابط سالم و پایاپای با دیگران دارند تا بتوانند صدای خود را به دیگران برسانند. همه مردمی که برای سازمان‌های مردم‌نهاد کار می‌کنند داوطلب نیستند. معمولاً حقوقی که اعضای نیروهای استخدامی سازمان‌های مردم‌نهاد می‌گیرند کمتر از حقوقی است که در سازمان‌های تجاری در بخش خصوصی پرداخت می‌شود. کارکنان سازمان‌های غیردولتی بسیار زیاد بوده و به اهداف و اصول سازمان پایبند هستند. دلیل داوطلب شدن افراد متفاوت است و از کار داوطلبانه تا برخورداری از مزایای مستقلی مانند دستیابی به مهارت و تجربیات دیگران می‌توان اشاره کرد.

سازمان‌های مردم‌نهاد بزرگ، بودجه‌های سالانه چند میلیون دلاری دارند. به عنوان مثال، بودجه انجمن بازنشستگان آمریکا در سال ۱۹۹۹ بالای ۵۴۰ میلیون دلار بوده است. تأمین چنین بودجه‌های کلانی مستلزم آن است که این سازمان‌ها، تلاش فراوانی در خصوص جمع‌آوری بودجه از خود نشان دهند. بخش اعظمی از بودجه سازمان‌های مردم‌نهاد از محل حق عضویت در سازمان، فروش محصولات (تجاری) کالا و خدمات، کمک‌های مالی اعطا شده توسط مؤسسات بین‌المللی یا دولت‌ها و کمک‌های مردمی تأمین می‌شود.

از همین رو ما نیز جهت پیشبرد اهداف جمعی این انجمن بستری فراهم ساختیم تا ضمن سهولت عضویت تک تک افراد، شرکت در رویدادهای موازی با اهداف انجمن نیز با انسجام و برنامه‌ریزی دقیق‌تری انجام شود.

این بستر در وبسایت «گروه گپ» با آدرس www.GapHQ.com قابل دسترسی است، و شما می‌توانید با مراجعه به سامانه اینترنتی گروه گپ و وارد شدن به بخش عضویت در انجمن، و طی مراحل ثبت‌نام و پرداخت حق عضویت سالانه خود، عضو «انجمن گفتگوی پایدار فرهنگ و هنر» باشید.

این سامانه به شما این امکان را می‌دهد تا ضمن عضویت در سازمان مردم نهاد انجمن گفتگوی پایدار فرهنگ و هنر، و اطلاع از رویدادهای پیش روی گروه گپ، از خدمات عضویت در انجمن که در ادامه به معرفی کوتاه آنها می‌پردازیم، بهره مند شوید.

نخستین خدمات گروه گپ به اعضای این انجمن، استفاده از سوپسیت ۵۰ درصدی گروه گپ برای رویدادهایی از قبیل جلسات ماهانه، ورکشاپ‌ها و همایش‌های فرهنگی و هنری‌ این گروه می‌باشد.

مورد بعدی این خدمات، معرفی اعضای هر یک از رشته‌های هنری، فرهنگی، فنی مهندسی و پزشکی به عنوان اعضای فعال با اعطای گواهی فعالیت به مدت یکسال است که با ارائه رزومه‌ی کاری هر یک از عزیزان و دریافت امتیاز بالای ۶۰ طبق اشل‌های تعریف شده، مقدور خواهد بود.

لازم به ذکر است که اقداماتی مانند ارائه تسهیلات در خصوص بیمه‌ی اعضا، استفاده از خدمات سایر سازمان‌های دولتی و غیردولتی به صورت ویژه و همچنین استفاده از خدمات خرید تجهیزات گوناگون با شرایط ویژه صورت گرفته است که به مرور زمان و با نهایی شدن نتیجه‌ی مذاکرات، هر یک از موارد به اطلاع اعضای محترم رسیده و شرایط بهره‌مندی تک تک اعضا از این خدمات فراهم خواهد شد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *